Gündem Haberleri

  İran'da hükümet iki komplo planını engelledi

  Global Post
  04.11.2009 - 14:10 | Son Güncelleme:

  Global Post’ta yayımlanan bir haber analizde, Tahran’daki ABD Büyükelçiliği’nin işgalinin 30'uncu yıl dönümünde, İranlı yetkililerin İslam Cumhuriyeti'ni devirmeye çalışan iki komplo planını ele geçirdikleri açıkladıkları belirtildi.

  Iason Athanasiadis imzalı haberde bölgedeki haber ajanslarının İstihbarat Bakanlığı kaynaklarından alıntı yapılarak, terörist olarak tanımlanan beş kişinin, İran’da önemli bir siyasi figüre suikast düzenlemeye teşebbüs etmekten gözaltına alındıklarını belirtildi. Ajans raporunda, bu yüksek profilli rejim yetkilisinin daha önce de suikast saldırılarının hedefi olduğu söylendi.

   

  Analizde ikinci saldırının, kral taraftarı bir grupla bağlantılı olan üç kişinin gözaltına alınmasından sonra engellendiği bildirildi. Ayrıca teröristlerin ABD ve İngiltere büyük elçiliklerini hedef alan bombalı saldırılar planladıklarına da değinildi.

   

  İRAN HÜKÜMETİ HUZURSUZ

  Athanasiadis, İran hükümetinin 12 Haziran’daki tartışmalı başkanlık seçimi sonrası ülkede baş gösteren huzursuzluktan son derece rahatsız olduğunun altı çizerken İran’ın huzursuz olması için haklı nedenlerinin olduğunu ifade etti. Makalede ayrıca ülkeden sınır dışı edilenlerin İran’a Türkiye’den silah soktuğu belirtildi.

   

  Geçtiğimiz ay, ayaklanan Belucistan bölgesinde yaşanan ve Devrim Muhafızları’ndan 30 kişinin hayatını kaybettiği patlamada, Muhafızların tarihinin en büyük kaybını yaşadığının altı çizildi. 

   

  Yazıda İran hükümetinin Belucistan’daki ayrımcı grup Cundullah’ı suçladığı ve grubun ABD desteği aldığını iddia ettiği belirtildi. Athanasiadis, bu gelişmeler üzerine ülkede huzursuzluk çıkardıkları gerekçesiyle binlerce kişi göz altına alındı ve beş kişi idam cezasına çaptırıldığını belirtti. Analizde gerçekleştirilen göz altılarda özellikle kral yandaşı grupların hedef alındığına değinildi.

   

  İRAN’IN YENİ TARTIŞMACI TOPLUMU

  Yazıda, tutuklamaların, hapis ve idam cezaları ile ülke genelinden gelen işkence ve tecavüz haberlerinin İran’ın münakaşacı bir toplum olarak diğer ülkelerin gözünü korkutmaya başladığının altı çizildi.

   

  Athanasiadis görüşlerine başvurulan ve normalde İran’ın ayaklanan bölgesinde yaşayan kişilere göre, ayaklanmalar için gerekli olan ağların hükümet otoritesinin en zayıf olduğu bölgelere ve Ermenistan ve Kuzey Irak gibi komşu ülkelere kaydırıldığını hatırlattı.         

   

  Yazıda ayaklanmacıların bunu yapmalarındaki amaçın muhalif siyaseti korumak olduğu ifade edilirken muhaliflerin sokaklara dökülmek için hiçbir fırsatı kaçırmadıkları belirtildi. 

      

  MUHALİFLERE GETİRİLEN YASAKLAR

  Yazıda, başkan adayları Muhsin Karrubi ve Mir-Hüseyin Musavi tarafından tetiklenen muhalif hareketin, destekçilerine getirilen büyük yasaklarla baş etmek zorunda kaldıklarına dikkat çekildi. Muhaliflerin İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad aleyhinde dile getirdikleri her türlü bildiri, açıklama ya da sloganın büyük yasaklarla karşılaştığı belirtildi.

   

  Yazının sonunda, muhalif aktivistlerin, İran hükümetinin geçici olarak Facebook, YouTube gibi yasaklı siteleri açma ihtimali üzerine tartıştıklarına değinildi. Hükümet yetkilileri muhaliflerin cep telefonlarıyla çektikleri protesto gösterileri ve filmleri tespit edip, kişileri tutuklayabileceğine işaret edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı