Gündem Haberleri

  İran'da CIA için çalışan 30 kişi yakalandı

  TAHRAN / DHA
  21.05.2011 - 15:40 | Son Güncelleme:

  İran İstihbarat Bakanlığı, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) adına casusluk yapan bir şebekeye bağlı 30 kişiyi gözaltına aldığını bildirdi.

  İstihbarat Bakanlığınca yapılan yazılı açıklamada, karmaşık bir casusluk ve sabotaj şebekesinin dağıtıldığı ve bu bağlamda 30 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

  ebekenin, CIA'ya çalıştığı ve operasyon sonucunda bu teşkilata bağlı çeşitli ülkelerde 42 ABD ajanının da deşifre edildiği kaydedildi. Açıklamada, şebekenin seçkin ABD ajanları tarafından yönetildiği ve İran'daki nükleer tesisler, savunma ve hava sanayi, petrol ve gaz boru hatları, elektrik ve telekomünikasyon şebekesi, hava alanları ve banka güvenliği sistemleri üzerinde bilgi toplamaya çalıştığı belirtildi.

  Şebekenin, aralarında Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Malezya'nın da bulunduğu çeşitli ülkelerdeki ABD temsilciliklerini de kullanarak; vize ve ikamet verme, yurt dışında iş ve eğitim vaatleri gibi çeşitli yöntemlerle vatandaşlardan bilgi topladığı, aldattığı ve casusluğa zorladığı ifade dildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı