Gündem Haberleri

  İranabak fotoğraf sergisi

  Hürriyet Haber
  19.01.2012 - 16:57 | Son Güncelleme:

  Depo, belgesel fotoğraf çalışmaları ile tanınan Özcan Ağaoğlu’nun Tren ve Sokakların Sesi Küba çalışmalarının ardından üçüncü solo sergisi olan İranabak’a ev sahipliği yapıyor.

  Ağaoğlu, 2006’dan 2009’a kadar dört yıl boyunca İran’ın pek çok farklı şehrinde dolaştı ve fotoğraflar çekti.

  Özcan Ağaoğlu, İran’ın sosyal yaşamını, dinî ritüellerini, İslâm Cumhuriyeti ve insan ilişkilerini, uyuşturucu sorununu, kapalı kapılar ardında yaşananları ve son olarak da 2009 Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kendine özgü bakış açısı ile görüntüledi. Her bir karede yer alan hikâyeler, belgesel fotoğrafın estetik ve evrensel boyutunu ortaya çıkarmakta. Sanatçı, yansıma fotoğraflarında gösterdiği ustalıkla belgesel fotoğrafçılığın gerçek üstü boyutunu hissettirmekte. Hem İran’ın sosyal yaşamındaki sürprizlerin, hem de uyuşturucu ve seçimin fotoğrafları, Ağaoğlu’nun projesini ne denli yoğun yaşadığını gösteriyor. Serginin bir başka önemli özelliği de fotoğraf baskılarının Ağaoğlu tarafından kendi karanlık odasında ve agrandizöründe basılmış olması.

  /images/100/0x0/55ea47d9f018fbb8f875c225

  İranabak kitabına son sözü yazan National Geographic’in ünlü fotoğrafçısı Reza Deghati, “Yıllar var ki böylesine keskin, eksiksiz, özenli ve sıra dışı bir bakış açısı dikkatimi çekip zihnimi meşgul etmemişti. Fotoğrafların her biri, yalnızca toplumun tam bir betimlemesi olarak kalmıyor, aynı zamanda üstün bir teknik nitelikler portresi de çiziyor” demiştir. Doğan Hızlan, İranabak için yazdığı makalesinde “Kitaptaki fotoğrafları görüp yazıları okuyunca komşumuzu yeterince tanımadığımız kanaatine vardım” cümlesi ile çalışmayı anlatmıştır.

  İranabak kitabı Anadolu Kültür desteği ve Joelle İmamoğlu’nun tasarımı ile Masa Yayınları’ndan çıkmıştır.

  21 Ocak - 25 Şubat 2012
  Açılış: 20 Ocak 2012 Cuma, 18:30


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı