Gündem Haberleri

  İran'a vize uygulaması geliyor

  Ankara
  10.02.2005 - 11:22 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB’ye uyum kapsamında yılbaşından itibaren Çek Cumhuriyeti vatandaşlarına vize muafiyeti getirildiğini bildirdi. Gül, yine bu kapsamda İran, Bosna-Hersek, Makedonya, Kırgızistan, Fas ve Tunus vatandaşlarına ise vize uygulamasının başlatılacağını açıkladı.

  Gül, konuyla ilgili bir soru önergesini yanıtlarken, Türkiye’nin AB müktesebatının üstlenilmesi konusundaki çalışmaları başlattığını belirtti. Bu çerçevede Türkiye’nin, vize rejimini AB vize rejimiyle uyumlaştırmak konusunda hızlı ve istikrarlı bir politika izlediğini anlatan Gül, "Söz konusu listeye tam uyum sağlanmasını teminen vize zorunluluğu getirilmesi gereken toplam 6 ülke (Bosna-Hersek, Makedonya, Kırgızistan, Fas ve Tunus) kalmıştır" dedi.

    

  Bu ülke yurttaşlarına vize zorunluluğu getirildiğinde, ticaret ve turizm ilişkilerinin önemli ölçüde etkilenmeyeceğini belirten Gül, olabilecek olumsuz etkileri gidermek için izleyecekleri yol konusunda da şunları kaydetti:

    

  "Ayrıca, olabilecek etkilerin giderilmesi amacıyla, her türlü resmi pasaportun vizeden muafiyeti, işadamlarına, yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülere uzun süreli çok girişli vizeler verilmesi, normal pasaport sahiplerine ise vizelerinin re’sen ve basit bir işlem sonucunda, olabildiğince süratli bir şekilde ifa olunması yönündeki düzenlemelerinin ikili vize anlaşmalarıyla tespiti öngörülmektedir."

   

  GUATEMALA’YA MUAFİYETE DE AZ KALDI

   

  Bu kapsamda bazı Latin Amerika ülkelerine karşılıklı olarak vize muafiyeti getirilmesi için çalışmalara başlandığını kaydeden Gül, 14 Temmuz 2004’ten itibaren Brezilya ile karşılıklı olarak bu şekilde vize muafiyeti tanındığını anımsattı. Gül, Guatemala vatandaşlarına yönelik olarak vize muafiyeti konusunda da çalışmaların sonuçlanmak üzere olduğunu belirtirken, "Ayrıca 1 Ocak 2005’ten itibaren umuma mahsus pasaportlara vize muafiyeti tanınmıştır" dedi.

   

  YIL SONUNA KADAR AB’YE UYUM SAĞLANACAK

   

  AB Vize Müktesebatına uyumu amaçlayan Eşleştirme (Twinning) Projesi’nin 2005’te başlamasının öngörüldüğünü ifade edene Gül, "Projede AB tarafındaki ortaklarımız Danimarka ve Hollanda olup, 2005 yılı sonunda vize mevzuatımız ve uygulamalarımız büyük ölçüde AB’yle uyumlu hale gelecektir" dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı