Gündem Haberleri

  İran-Venezuela 20 anlaşma imzaladı

  A.A.
  02.07.2007 - 16:33 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, bazı açılış ve temel atma törenleri için gittikleri Asaluye kentinde, çeşitli alanlarda 20 anlaşmaya imza koyduktan sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

  Chavez, İran'la tarım, sanayi, enerji ve ticaret alanlarında önemli anlaşmalar imzaladıklarını ifade ederek, bunların iki ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacağını söyledi.

  İran'la ortak petrol, ihracat ve ithalat şirketleri kurma konusunda anlaştıklarını da belirten Chavez, yapacakları yatırımlarla ülkesinde "petro kimya devrimi" yaşanacağını kaydetti.

  İran'ın tarih ve medeniyetine övgüler yağdıran Chavez, şunları söyledi: "Bugün ABD emperyalizmi, bu tarihi gücü (İran) göz ardı etmeye ve barbar olarak göstermeye çalışıyor. Ama asıl barbar onlardır. Asıl barbar, Japonya'ya atom bombası atanlar, Irak'a saldıran ve her gün günahsız insanları öldürenler, mazlum Filistin halkını katledenlerdir. Asıl barbar, Latin Amerika'nın kültür ve medeniyetini yok eden Avrupalılardır, Kızılderilileri yok edenlerdir."
  Chavez, "İran'la el ele vererek emperyalizmi yenilgiye uğratacağız" ifadesini kullandı.

  "DEVRİMCİ İKİ ÜLKE"

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da Venezuela ile "derin, dostane ve kalıcı ilişkileri" olduğunu ifade ederek, "devrimci iki ülkenin" işbirliğinin önemli olduğunu söyledi.

  "Venezuela'nın gücü ve ilerlemesini kendi gücümüz ve ilerlememiz olarak biliyoruz" diyen Ahmedinejad, yapılan anlaşmaların iki ülke ilişkilerinde sıçramaya neden olacağını kaydetti.

  Bazı ülkelerin, milletlerin dostluğundan rahatsız olduğunu ifade eden Ahmedinejad, "Milletlerin dostluğundan rahatsız olanlar istedikleri kadar rahatsız olsun ve bu rahatsızlıktan ölsünler" dedi.

  Hugo Chavez, 8 yıllık iktidarı döneminde İran'a altıncı kez geliyor. Chavez'in, bu ziyaretlerin yarısını 2 yıldır cumhurbaşkanı olan Ahmedinejad döneminde gerçekleştirdiğine dikkat çekiliyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı