Gündem Haberleri

  İran ve Rusya, 'nükleer'de anlaştı

  A.A.
  25.02.2006 - 15:31 | Son Güncelleme:

  İran ve Rusya'nın, Buşehr nükleer santralının “bir an önce” faaliyete geçirilmesi konusunda anlaştığı bildirildi.

  Rusya Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) Başkanı Sergey Kiriyenko'nun Tahran'da İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Gulamrıza Agazade ile görüşmesinde, yapım çalışmaları Rusya tarafından sürdürülen İran'ın ilk nükleer santralı Buşehr'in de gündeme geldiği belirtildi.

  Buşehr nükleer santralının faaliyete geçmesiyle ilgili nihai bir takvim belirlemek istediklerini söyleyen Agazade, müzakereler sonunda, santralın ne zaman faaliyete başlayacağının kesinleştirileceğini kaydetti.

  Kiriyenko ile yaptığı görüşmenin içeriğine ilişkin fazla açıklama yapmayan Agazade, görüşmede, Buşehr nükleer santralı konusunda iki ülke arasında gelecekte yapılacak işbirliğinin de ele alındığını ifade etti.

  Sergey Kiriyenko da, Rusya'nın hedefinin Buşehr nükleer santralını en kısa zamanda faaliyete geçirmek olduğunu söyledi. “Bunun önünde hiçbir siyasi engel yok” diyen Kiriyenko, “Rusya ve İran'ın Buşehr nükleer tesisinin bir an önce faaliyete geçirilmesi konusunda kararlı” olduklarını vurguladı.

  Sergey Kiriyenko, yarın Agazade ile birlikte Buşehr nükleer santralını ziyaret edecek. Rusya'nın İran'a nükleer yakıtı ne zaman vereceği de bu ziyaret sırasında kesinleşecek.

  Aynı zamanda Rusya-İran karma ekonomik komisyonu eş başkanı sıfatını taşıyan Kiriyenko, İran Maliye Bakanı Davud Daniş Caferi ile de görüşecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı