Gündem Haberleri

  İran uzaya ilk maymun gönderme denemesinde başarısız oldu

  AFP
  13.10.2011 - 10:42 | Son Güncelleme:

  Uzaya canlı gönderme çalışmalarını sürdüren İran'ın geçen ay gerçekleştirdiği bir denemenin daha başarısız olduğu bildirildi.

  ISNA ajansının haberine göre, İran Bilim Bakanı Yardımcısı Muhammed Mehdinejad Nuri, “İçinde maymun bulunan Kavoşgar-5 roketinin 23 Ağustos ile 22 Eylül tarihleri arasında fırlatıldığını”, ancak “ateşlemenin tüm amaçlarına ulaşamadığını” söyledi.

   

  Nuri, roket hedefine ulaşmadığı için denemenin duyurulmadığını ifade etti.

   

  Hayvanların uzaya gönderilmesinin “stratejik ve öncelikli bir hedef” olduğunu belirten Nuri, gelecekte bu amaçlarına ulaşacaklarına inandıklarını söyledi.

   

  İran, 3 Ekim tarihinde maymunların uzaya gönderilmesi testine süresiz olarak ara verdi. Ancak bu kararın nedeni açıklanmadı. İran Uzay Orgütü’nün Başkanı Hamid Fazeli, “Bilim insanlarımız projenin hazır olduğunu söyleyene kadar kesin bir tarih belirleyemeyiz” ifadesini kullandı.

   

  AHMEDİNEJAD AÇIKLAMIŞTI

  Bir yaşam destek ünitesi içerecek olan Kavoşgar-5 roketinin 120 kilometre irtifada, 20 dakika boyunca yörünge altı (atmosfer dışına tamamen çıkmadan) uçuş yapması hedefleniyor. Uzaya maymun gönderme projesi, Şubat ayında Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından açıklanmıştı.

   

  Tahran, uzaya hayvan gönderme projesinin başarılı olması halinde 2020 yılında atmosfer dışına ilk insanlı uçuşu yapmayı planlıyor. İranlı bilim insanları, Mart ayında maymun taşıması için tasarlanan Kavoşgar-4 roketinin başarıyla denendiğini duyurmuştu.

   

  Uzay programında oldukça iddialı ilerleyen İran, 2010 yılında Kavoşgar-3 roketiyle bir sıçan, kaplumbağalar ve solucanları uzaya göndermişti. İran, ilk uydusunu 2009 yılında uzaya yollamış, Batılı ülkeler Tahran rejiminin gelişen teknolojisini nükleer başlık taşıyabilecek balistik füzeler üretmek için kullanmasından endişe duyulduğunu belirtmişti. İran, bu iddiaları defalarca reddetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı