Gündem Haberleri

  İran: Uranyum zenginleştirmeyi müzakere edebiliriz

  A.A.
  16.08.2006 - 17:03 | Son Güncelleme:

  İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin durdurulması konusunu müzakerelerde ele almaya hazır olduklarını bildirdi.

  Mutteki, ülkesini ziyaret eden Mali Dışişleri Bakanı Mohtar Ouan ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ülkesinin nükleer enerji programı ve Ortadoğu'daki krize ilişkin soruları yanıtladı.

  Mutteki, BM Güvenlik Konseyinin İran'dan bu ayın sonuna kadar uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmasını isteyen kararına ilişkin soru üzerine, Konsey kararının “hukuk dışı ve siyasi bir karar olduğunu” savundu ve bu kararın kendileri için hiçbir değeri olmadığını söyledi.

  “Bizden faaliyetlerimizi askıya almamızı istemeleri mantık dışıdır” diyen Mutteki, “uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin durdurulası konusunun müzakere esnasında konuşulmasına hazır olduklarını” açıkladı.

  Mutteki, “Hizbullah'ın silahsızlandırılmasını, ateşkesin kuvvetlendirilmesi için olumlu girişim olarak görüp görmediklerinin” sorulması üzerine de Hizbullah'ın silahsızlandırılması kararının Lübnan halkı ve hükümeti tarafından verileceğini belirtti.

  Mutteki, Lübnan askerleri ve BM gücünün aynı anda Lübnan'ın güneyine konuşlanması ve bu süreçte ateşkesin de devam etmesinin bölgeye huzur getireceğine inandıklarını kaydetti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı