Gündem Haberleri

  İran uranyum zenginleştirmeyi ilerletiyor

  TAHRAN (A.A)
  17.02.2006 - 08:57 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Gulamrıza Agazade, uranyum zenginleştirme programının en temel aşamasını oluşturan, heksaflorid gazının santrifüjlere doldurulması işleminin başladığını doğruladı.

  Agazade, dün akşam devlet televizyonunda yaptığı açıklamasında bir soru üzerine, “Evet, sınırlı sayıda santrifüje UF6 gazını doldurduk, ancak bir pilot proje için gereken düşük seviyede gaz doldurma işlemi söz konusudur. Yüzde 3.5 saflığında zenginleştirilmiş uranyum elde etmek için 164 santrifüj kullanılması lazım, biz bu noktada değiliz. Bu aşamaya gelmek için birkaç ay gerekir” dedi.

  Natanz'daki tesislerin tamamının İran yapımı olduğunu belirten Agazade, “bütün teknolojinin yerli” olması nedeniyle de İran'ın olası yaptırımlar ya da askeri müdahaleden endişe duymadığını söyledi. Tahran yönetiminin nükleer silahların yayılmasının önlenmesini öngören anlaşmadan çekilme niyetinde olmadığını yineleyen Agazade, İran'ın nükleer tesislerinin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) teftişlerine açık kalacağını da kaydetti.

  Rusya'nın, Rus topraklarında uranyum zenginleştirme teklifine ilişkin bir soru üzerine de Agazade, “Bir teknolojinin bilgisine sahip olan hiçbir ülke bunu uygulamaya koymaktan alıkoyulmak istemez, bununla birlikte bu teklif hakkında müzakerelere hazırız” dedi.

  İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'nin önüne gitmesinden sonra yaptırım uygulanması olasılığının sorulması üzerine Agazade, İran'ın “son 27 yıldır her türlü yaptırıma maruz kaldığını” belirtti.

  Agazade, Ortadoğu petrolünün temel dağıtım yollarından biri olan ve İran'ın da kıyısı bulunan İran Körfezi'ne atıfta bulunarak, ”Ancak, dünyanın enerji arterinin Hürmüz Boğazı'ndan geçtiğinin bilinmesi hazım” ifadesini kullandı.
  Agazade, “İran'ın Irak'tan başka bazı kapasiteleri mevcut. Saldırırlarsa bundan tek etkilenen biz olmayacağız, güvensizlik bütün bölgeye yayılır” diye konuştu.

  UAEK Bakanı Muhammed El Baradei'nin sorunun çözümü için getirdiği, ”İran'a, sağlam garantilerle sanayi için gereken miktarı geçmeyecek şekilde küçük çaplı uranyum zenginleştirme imkanı sağlayacak bir pilot fabrika” teklifinin hatırlatılması üzerine de Agazade, “Müzakerelere hazırız, ancak basın aracılığıyla değil doğrudan bize başvurulması halinde” dedi.

  İran'ın, ülkenin orta kesimlerindeki 164 santrifüjün bulunduğu Natanz tesislerinde araştırma amacıyla uranyumu zenginleştirme çalışmalarına başladığı ve santrifüjlere gaz doldurduğu iddia edilmişti. Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Cavid Vaedi de nükleer faaliyetlere yeniden başlandığını belirtmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı