Gündem Haberleri

  İran UAEK'den kanıt istedi

  AA
  06.09.2012 - 18:40 | Son Güncelleme:

  İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan, nükleer programının “askeri boyutu bulunduğu yolundaki iddiaların kanıtlarını” istedi.

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) Viyana'daki merkezinde yönetim kurulu üyesi ülkelerin diplomatlarına verilen teknik brifinge katılan İran Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ali Asker Sultaniye, ülkesinin “nükleer programının barışçıl amaçlı olduğunu” yineleyerek, nükleer tesislerde “askeri amaçlı faaliyette bulundukları” yolundaki iddiaların gerçek dışı olduğunu söylediği öğrenildi.

  AA muhabirinin, basına kapalı gerçekleşen toplantıya ilişkin Batılı diplomatik kaynaklardan aldığı bilgiye göre, İran temsilcisi, ülke ismi vermeden ABD ve İsrail'i ima ederek, ülkesinin nükleer programının askeri boyutuna ilişkin iddiaların “bu ülkelerden elde edilen gerçek dışı bilgilerden kaynaklandığını” savunarak, UAEK'nun bu ülkelerden elde ettiği kanıtları kendilerine de vermesini talep etti.

  Aynı diplomatik kaynak, Sultaniye'nin, UAEK'yı “bazı ülkelerin yönlendirmesiyle kendilerinden sürekli taleplerde bulunduğunu ve baskı yaptığını da” ileri sürerek “UAEK ile İran arasındaki işbirliğinin sürdürülebilmesi için kendi taleplerinin de yerine getirilmesi gerektiğini ifade ettiğini” bildirdi.

  Toplantıda, ülkesinin nükleer programında çalışan birçok bilim adamının suikastlar sonucu öldürüldüğünü ve nükleer tesislerdeki bilgisayarların virüs saldırısına uğradığını anlatan Sultaniye'nin, ülkesinin nükleer programının askeri boyutlu olduğuna ilişkin “uydu görüntülerinin de düzmece olduğunu” söylediği belirtildi.

  İran temsilcisi “UAEK ile işbirliğini sürdürmeye hazır olduklarını ancak UAEK'nın tavrı ve taleplerinin bu işbirliğini engellediğini” kaydetti.

  Toplantıda UAEK başkanı Yukiya Amano'nun hazırladığı son rapor hakkında yönetim kurulu üyesi ülkelerin diplomatlarına teknik brifing veren Güvence Denetimlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Herman Nackaerts ise İran'ın nükleer programına ilişkin açıklığa kavuşturulması gereken bazı konular bulunduğunu belirterek, “Tahran yönetiminin bildirdiği zenginleştirilmiş uranyum miktarı ile kendilerinin saptadığı miktar arasında bile fark olduğunu “ söylediği öğrenildi.

  İran ile UAEK arasında bu yıl gerçekleşen üç görüşmeye rağmen imzalanamayan “Yapısal Yaklaşım Uygulanması” başlıklı belgenin ise teknik brifing toplantısında gündeme gelmediği belirtildi.

  Teknik brifingde UAEK başkanı Yukiya Amano'nun bulunmadığı, Başkan Yardımcısı Nackaerts ve Amano'nun siyasi danışmanı Rafael Mariano Grossi ile başdenetçi Massimo Aparo'nun yer aldığı ifade edildi.

  Teknik brifing toplantılarının olağan olduğunu ve geçmiş yıllarda da yapıldığını anımsatan diplomatik kaynaklar, 10 Eylül'de yapılması planlanan yönetim kurulu olağan toplantısı öncesi kendilerine Başkan Amano'nun hazırladığı son raporun teknik detayları hakkında bilgi verildiğini belirtti.

  UAEK Başkanı Yukiya Amano'nun İran, Suriye ve Kuzey Kore'nin nükleer programlarına ilişkin ayrı ayrı hazırladığı son üç raporun 10 Eylül Pazartesi günü yapılacak olan yönetim kurulu olağan toplantısında üye ülkelerin tartışmasına sunulacağı bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı