Gündem Haberleri

  İran-Türkiye ilişkisine AB'den karışık tepkiler

  Reuters
  17.11.2009 - 00:56 | Son Güncelleme:

  Türkiye ile İran arasında gelişmekte olan bağlar, Avrupa Birliği (AB) dahilindeki bazı ülkelerde tedirginlik yaratırken, bazı ülkeler bu durumun AB'nin elini güçlendirebileceğini savunuyor.

  Reuters’da, Timothy Heritage imzasıyla “Growing Iran-Turkey ties worry some EU states” başlığıyla yayımlanan haber analizde, geçmişte AB üyeliği Ankara’nın önceliğiyken, bugün iktidardaki AK Parti’nin Türkiye’nin Ortadoğu’daki etkisini artırdığına dikkat çekiliyor.

  Haber analizde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda Tahran’ı ziyaret ettiği ve Türkiye’nin de İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) zirvesinde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ı ağırladığı belirtiliyor.

  AB’DEN FARKLI TEPKİLER                       

  Bazı Avrupalı ülkeler, Türkiye’nin İran ile geliştirdiği ilişkilerin AB’nin Ortadoğu politikasının hayata geçirilmesine yardımcı olabileceğine ve dünya güçlerinin İran’ın nükleer bomba geliştirmesini engelleme çabalarına katkıda bulunabileceğine inanırken, bazı ülkeler Ankara’nın Avrupa’ya ve AB’nin İran’ın nükleer programını engelleme politikasına sırtını dönmesinden endişe ediyor.

   

  Londra merkezli bir düşünce kuruluşu olan Avrupa Reform Merkezi (CER) analistlerinden Katynka Barysch, “Batı'daki politika yapıcı kurumlar, Türkiye’nin İran ile geliştirdiği bağlardan endişe ediyor. Türkiye’nin İran’a yakın tavırlar sergileyip, ülkenin yalnızlık hissini azaltması, Tahran’ın nükleer bomba geliştirmesini engellemek isteyen diplomatik güçleri sinirlendirebilir” diyor.

   

  EKONOMİK ENDİŞELER

  Türkiye’nin AB’den uzaklaştığını gösteren herhangi bir adım, Ankara’nın en büyük ticari ortağıyla olan ilişkilerine zarar verebilir ve AB sürecini finansal ve siyasi reformlar için önemli bir gelişme olarak değerlendiren yatırımcıların gözünü korkutabilir.

   

  Bu durum AB'yi de üzecektir. Bazı üyeler Türkiye’nin katılımına şiddetle karşı çıksa da Türkiye enerji ve tedarik kaynaklarının taşınma ortağı olarak Rusya’nın potansiyel alternatifi olarak değerlendiriliyor.

   

  Fransız ve İngiliz yetkililer, Türkiye’nin Ortadoğu ve İslam ülkeleriyle bağlarını geliştirmesinin Batı’nın yararına olacağını söylerken, ABD Başkanı Barack Obama da Türkiye’nin Tahran’ın nükleer sorununu çözmede olumlu bir rol oynayabileceğini dile getirdi.

   

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Ankara ile Tahran arasında ilişkiden endişe duyduğunu dile getirdi. Fransa ile birlikte, Türkiye’nin AB'ye katılımına şiddetle karşı çıkan Merkel’in Erdoğan’ın arkadaşı olarak Ahmedinecad’ı seçmesinden tedirgin olduğu biliniyor. Avrupalı politika yapıcı kurumlar da bu durumdan rahatsız ve NATO üyesi Türkiye’nin İsrail ile arasının açıldığına dikkat çekiyor.

   

  İRAN-TÜRKİYE BAĞLARI AB’YE YARDIM EDER Mİ?

  Ankara hükümeti, İran ile iyileşen ilişkiler ve AB üyeliği arayışının farklı konular olduğuna dikkat çekerken, AB politikası uyarınca İran’a nükleer silahlar konusunda karşı çıkan Türkiye, nükleer programında küresel güçlerle Tahran arasında aracı olma teklifinde bulunuyor.

   

  Katılım görüşmeleri reformların yerine getirilmesi ve Kıbrıs tartışmasından dolayı yavaşlamış olsa da AB’nin yıllık raporunda Türkiye’nin İran ile ilişkisine dair herhangi bir sorundan bahsedilmedi. Raporda “Türkiye, İran’ın nükleer programında AB’nin duruşunu destekliyor” sözlerine yer verildi.

   

  Analistler Türk liderlerin Avrupa’nın endişelerini yok etmesinin tek yolunun Türkiye’nin söylemlerini yumuşatıp, İran ile bağlarını yalnızca ülkeye nükleer programında baskı yapmak için kullandığını belirtmesinden geçtiğine işaret ediyor. İran ise nükleer programını ülke içinde enerji üretmek için kullanacağı konusunda ısrarcı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı