Gündem Haberleri

  İran-Türkiye doğal gaz boru hattındaki yangın söndürüldü

  A.A.
  20.08.2006 - 07:45 | Son Güncelleme:

  Ağrı'nın Taşlıçay İlçesi'nde, İran-Türkiye doğal gaz boru hattına yapılan sabotaj sonrası meydana gelen yangın, sabaha karşı söndürüldü.

  İRAN-Türkiye doğalgaz boru hattına dün gece PKK’lı teröristler bombalı saldırı düzenlendi. Teröristlerin boru hattının altını 1.5 metre kazarak koydukları patlayıcıların patlatılması sonucu boru hattındaki doğalgaz alev aldı. Çıkan yangında alevlerin yüksekliği 80 metreye ulaştı. Alevler, Ağrı kent merkeziyle birçok ilçesinden, Kars’ın Digor ilçesinden ve Iğdır kent merkezinden de görüldü. Saat 21.30 sıralarında meydana gelen çok şiddetli patlamadan sonra uzun süre boru hattının 2 kilometre uzağına kadar taş ve toprak parçaları düştü. Patlamadan sonra PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Sıcak temas nedeniyle uzun süre yangına müdahale edilemedi.

  Ağrı'nın Taşlıçay İlçesi'nin giriş ve çıkış noktalarında bulunan ara vanalarının kapatılmasının ardından, Ağrı İl Özel İdaresi ve Belediyesinin iş makineleri ile itfaiye ekipleri tarafından saat 02.15 sıralarında söndürüldü.

  SABOTAJ

  Ağrı Valisi Halil İbrahim Akpınar, Taşlıcay ilçesinde doğal gaz boru hattında çıkan yangının terör örgütü PKK üyelerince gerçekleştirildiğini söyledi. Akpınar, ilçeden geçen İran-Türkiye doğal gaz boru hattında çıkan yangının itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle gece geç saatlerde söndürüldüğünü belirtti.

  Yangının söndürülmesinin ardından bölgede tamirat çalışmalarının başlatıldığını dile getiren Akpınar, “Yangın terör örgütü PKK üyelerince gerçekleştirildi” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı