Gündem Haberleri

  İran Suriye tavrını koruyor

  AA
  08.08.2012 - 11:22 | Son Güncelleme:

  İran Ulusal Güvenlik Sektreteri Dr. Said Celili, Suriye'ye her türlü dış askeri müdahaleye karşı olduğunu söyledi.

  Suriye'ye bir dizi temaslar için gelen ve İran'ın Şam büyükelçiliğinde basına yaptığı açıklamada Celili, İran ile Suriye arasında derin tarihi ilişkilerin olduğun belirterek, “Suriye'nin İsrail'e direniş gösterdiği için bazıları tarafından siyasi ve ekonomik intikam alınıyor” dedi.

  Suriye'de 16 aydan bu yana devam eden siyasi kriz ile ilgili olarak Celili, “Çözüm, Suriye halkının kendi geleceklerine kendilerinin karar vermesidir. Demokrasi içten olur, dışarında ithal edilemez” ifadelerini kullandı.

  “Çözüm ulusal diyalogla, seçimle olmalı, bu olursa şiddet durur” diyen Celili, dış baskılar ve yaptırımlar kaldırılmalı, İran baştan beri dış müdahaleye ve Suriye'ye yaptırım uygulanmasına karşıydı” diye konuştu.

  Muhalifleri terörist olarak değerlendiren Celili, herkesin Suriye'nin maddi ve manevi sınırlarına saygı göstermesini isteyerek, “Suriye'nin istikrarının bozulması çevre ülkeleri de etkileyecektir” dedi.

  Ülkede şiddetin bir an önce durmasını isteyen Celili, şunları kaydetti:

  “Perşembe günü Tahran'da Suriye konulu bir toplantı yapılacak. Toplantıda Suriye halkının kendi iradesine izin verilmesine karar verilmesi, dış müdahalenin engellenmesi ve baskıların kaldırılması konuları ele alınacak.”

  “İran, Suriye'ye karşı her türlü dış askeri müdahaleye karşıdır” diye konuşan Celili, ülkeye dini amaçlı gelen İranlıların kaçırılası olayını hiçbir şekilde tasvip etmediğini de sözlerine ekledi.

  Silahlı gruplara da baskı uygulanmasını isteyen Celili, “Silahlı gruplara maddi destek verenlerde Suriyelilerin akan kanından sorumludur” ifadelerine yer verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı