Gündem Haberleri

  İran, Suriye planı hazırladı

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  26.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran, bugün başkent Tahran’da başlayacak 120 üyeli 16’ncı Bağlantısızlar Hareketi Liderler Zirvesi’nde Suriye kriziyle ilgili “Kimsenin hayır diyemeyeceği” bir plan sunacaklarını açıkladı.

  Suriye lideri Beşar Esad’ın bölgedeki en büyük destekçisi İran’ın Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Mehr ajansına açıklamasında “Zirvede sunacağımız Suriye krizi çözüm planına kimsenin ‘Hayır’ demeye dili varmayacak. Plan, Suriye içinde tüm ilgili tarafların görüş ve çıkarını göz önünde bulunduruyor. Plan kabul edilebilir ve adil” dedi. Salihi sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bağlantısızlar Hareketi ülkeleri, İran gibi Suriye’ye dıştan bir müdahaleye kesinlikle karşı. Planı zirvede sunmadan önce hem Suriye yönetimiyle hem muhalefet temsilcileriyle yaptığımız ön temaslar sırasında olumlu görüş aldık. En azından görüşme masasına oturmaya hazır oldukları mesajları geldi. Somut adımlar atılmasını bekliyoruz.”

  İran’ın üç yıllık dönem başkanlığını devralacağı zirveye BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’ın dışında yaklaşık 40 ülkenin devlet ya da hükümet başkanı katılacak. Müslüman Kardeşler’in üyesi Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi de zirveye katılarak 1979’dan bu yana Tahran’ı ziyaret eden ilk Mısır Cumhurbaşkanı olacak. Türkiye ise zirveye davet edilmedi.

  Davutoğlu, Esad’a ömür biçti

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise önceki gün NTV’ye verdiği demeçte “Suriye’deki sancılı sürecin çok uzun sürmeyeceğini” öne sürdü. Davutoğlu, “Biz Suriye’de bütün alternatifi deneyerek bugünlere geldik ama bu sancılı sürecin çok uzun süreceğini düşünmüyorum. Artık bu süreci yıllarla ifade etmek yerine aylar veya haftalarla ifade etmek gerekir... Esad’ın ne zaman gideceğine yönelik bir zaman tayin etmedim ama kendi halkına yabancılaşan rejim ayakta kalamaz. Bu Irak’ta 2 yıl, Bosna’da 3 yıl, Mısır’da 1 yıl sürdü.” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı