Gündem Haberleri

  İran, Sezer'i bekliyor

  Hürriyet Haber
  25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer'in İran'da gerçekleşecek ECO Zirvesi'ne gidip gitmeyeceği yönünde Ankara'da meraklı bekleyiş devam ederken, bu tartışmalara son olarak İran'da katıldı. Dış Ticaret Müsteşarlığı heyetinin haftasonu gezisini görüşmek üzere dün Dışişleri Bakanlığı'na gelen İran Büyükelçisi Muhammed Hüseyin Lavasani, ‘‘Sezer ECO toplantısına gitmeli mi?' sorusuna, ‘‘Türkiye bu kurumun kurucu üyelerindendir. Sanırım yanıt çok açık’’ diye karşılık verdi.

  Lavasani, son dönemde İran vatandaşlarının tutuklanması ile ilgili olarak Türk Dışişleri'ne endişelerini ilettiğini söyledi. Lavasani, ‘‘Türk yetkililer bize bu kişilerin medyada yeralan nedenler dolayısıyla değil, yasadışı geçiş nedeniyle tutuklandıklarını iletti’’ dedi.

  Bu arada Hürriyet'e açıklama yapan bir Dışişleri yetkilisi, ‘‘Sayın Cumhurbaşkanı durumu hálá değerlendirmektedir. Henüz yanıt için bir şey söylemek zor. Konu kendilerinin takdirindedir’’ değerlendirmesinde bulundu.

  Sezer ile ilgili Dışişleri'nin ‘henüz net bir şey yok' eğilimini gözönüne alan Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tezmen'in de beraberindeki 120 işadamı ile Pazar günü İran'a gitmeye karar verdiği belirtildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı