GeriGündem İran, Rusya'nın 'uranyum önerisi’ni düşünüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran, Rusya'nın 'uranyum önerisi’ni düşünüyor

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Tahran'ın, uranyum zenginleştirme konusunda Rusya'nın önerisini göz ardı etmediğini ve önerinin hala değerlendirildiğini kaydetti, ancak zamanlama ve yeri dahil bazı konuların görüşülmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Mutteki, kısa bir ziyaret için bulunduğu Endonezya'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Tahran'ın uzlaşmaya hazır olduğunu belirterek, ”Bulunduğumuz yerden geriye gideceğimize değil, uzlaşma noktasına geleceğimize inanıyorum” dedi. İran'ın nükleer programıyla ilgili sorunun çözümü çabaları çerçevesinde bu hafta İran ve Rus yetkililer arasında yapılan görüşmelerde somut bir ilerleme sağlanamamıştı.

Görüşmede önerinin merkezinde, İran'ın nükleer enerji programı için gerekli olan uranyumun zenginleştirilmesinin Rusya'da yapılması yer almıştı.

Bu öneriyle İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyeti engellenerek, nükleer programının atom bombası yapımına olanak vermemesi öngörülüyor.

Mutteki, Rusya ile bir anlaşmaya varmadan önce sürece hangi ülke ve şirketlerin katılacağı dahil, 4 konunun çözülmesi gerektiğini belirterek, “Bana sorarsanız ana unsur, zamanlama ve yer ya da yerler” dedi, başka ayrıntı vermedi.
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), BM Güvenlik Konseyi'ne rapor edilmesine karar verdiği İran'ın nükleer programıyla ilgili 6 martta toplantı yapacak.

ABD ve Avrupa ülkelerinin gizlice nükleer silah elde etmeye çalışmakla suçladığı İran, programının enerji elde etme amaçlı olduğunda ısrar ediyor.

HAMAS'A DESTEK

Bu arada Mutteki ayrıca, Filistin seçimlerinin galibi radikal Hamas liderliğindeki Filistin yönetimine Müslüman ülkelerin maddi destek sağlamaları çağrısında bulundu.

“Müslüman ülkeler olarak Filistinli kardeşlerimizi destekleme sorumluluğumuz var” diyen İran Dışişleri Bakanı, İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) Hamas'a kurumsal destek sağlanması ve bağış toplanması planının desteklenmesi gerektiğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle