Gündem Haberleri

  İran, rejim karşıtı protestoları kırması için Suriye’ye yardım ediyor

  Times
  09.05.2011 - 09:38 | Son Güncelleme:

  İran, el altından müdahalelerle Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, hükümet karşıtı protestoları bastırması için yardımda bulunuyor.

  Batılı diplomatlar, Tahran’ın Arap müttefikine yardımcı olabilmek için gizlice eğitim, donanım ve orduya destek güç ile istihbarat sağladığını belirtti.

   

  Bir diplomat, “isyanın başlamasıyla, İran’ın en önemli Arap müttefiklerinden birini ve Hizbullah’a silah tedarik eden aracısını kaybetme endişesine girdiğini” belirtti.

   

  Aynı kişi, “İran, Suriye’nin protestocularla başa çıkabilmesi için Devrim Muhafızları aracılığıyla verdiği teknik ve personel desteğin seviyesini artırdı. Suriye’ye eğitim ve donanım sağladıklarından eminiz” dedi.

   

  İRAN BAĞI GİZLİ KALMALI

  İran’ın Suriye’deki protestolara müdahale ettiğinin ortaya çıkması, Esad’ı oldukça zor duruma düşürerek, isyan ateşini de körükleyebilir. Esad hükümeti ve güvenlik birimleri Alevilerin kontrolünde ancak isyan hareketi Suriye nüfusunun dörtte üçünü oluşturan Sünniler tarafından yönlendiriliyor.

   

  Bir diplomat, “Suriye’nin Şii-Sünni gerginliği konusunda hassas olduğu için İran’la olan güçlü ilişkilerinin ifşa edilmesini istemediğine” dikkat çekti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı