GeriGündem İran: PKK terörist
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran: PKK terörist

İran, PKK/Kongra-Gel’i terörist örgüt ilan etti. Yapılan anlaşmayla, İran bu örgüte karşı etkin mücadele edeceğini taahhüt etti. Buna karşılık Türkiye de İran’ın rejim muhalifi olarak gördüğü Halkın Mücahitleri Örgütü’nü terörist örgüt olarak niteledi.

İRAN’ın PKK/Kongra-Gel’i terörist örgüt ilan ettiği güvenlikle ilgili mutabakat zaptı dün imzalandı. Başbakan Tayyip Erdoğan ve İran’daki karşıtı Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Arif’in gözetiminde bu zapta İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Şahabettin Harput ile İran İçişleri Bakanlığının Güvenlikten Sorumlu Yardımcısı Ali Asgar Ahmedi imza koydu.

ETKİN MÜCADELE

Bu anlaşmayla İran PKK/Kongra-Gel’i ve ileride bu örgütün ad değiştirmesi halinde ortaya çıkacak diğer örgütleri terörist örgüt olarak niteleyerek bu örgüte karşı etkin mücadele edeceğini öngördü.

Türkiye de buna karşılık İran’ın rejim muhalifi olarak gördüğü Halkın Mücahitleri Örgütünü terörist örgüt olarak niteledi. Her iki ülke de bu örgütlerin kendi topraklarındaki faaliyetlerine izin vermeyeceğini imzalanan yüksek güvenlik komisyonu toplantısı 10’uncu mutabakat zaptı ile kayda geçirdi. İmzalanan bu mutabakat zaptı ile terörle mücadelede iki ülke arasında işbirliği de öngörüldü.

İLK CİDDİ ADIM

Mutabakat zaptına eklenen bir madde ile iki ülke arasında tarihlerinde ilk kez uyuşturucu madde, silah, organize suçlar ve insan kaçakçılığının önlenmesine ilişkin güvenlik mutabakatı imzalanması da benimsendi. İran tarafı bu zapta ilişkin taslak belgeyi Türk tarafına iletirken, Türkiye’nin bu konudaki değerlendirmelerinin ardından iki ülkenin güvenlik makamlarının ileride bu zaptı da imzalanması öngörüldü. Böylece Türkiye için en önemli güvenlik sorunlarından birini oluşturan İran üzerinden Türkiye’ye uyuşturucu madde ve insan kaçakçılığının önlenmesine yönelik ilk ciddi adım atılmış oldu.

Burası sizin de eviniz

BAŞBAKAN Erdoğan, Harrazi ile görüşmesinden sonra İran Cumhurbaşkanı Hatemi tarafından kabul edildi. Hatemi, Sadabat Sarayı’nın kapısında İran geleneklerine uygun olarak yanaklarından üç kez öperek karşıladığı Erdoğan’a, ‘Burası sizin eviniz, kendi ülkenize hoş geldiniz’ dedi.

Bu fotoğraf size oy kaybettirir!

İRAN Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ve Başbakan Tayyip Erdoğan, Sadabat Sarayı’ndaki yemek öncesinde eşleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler. Hatemi, fotoğraf çekimi sırasında Erdoğan’a, kendisinin İran’da çok sevildiğini belirterek, ‘Ben bu fotoğrafı seçimden önce çektirip burada dağıtmış olsaydım oy patlaması yapardım. Ama herhalde bu fotoğrafı siz seçimden önce çekip dağıtmış olsaydınız, sizin oyunuz düşerdi’ diye espri yaptı. Hatemi’nin esprisi Erdoğan’ı güldürdü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle