Gündem Haberleri

  İran nükleer tesisleri Stuxnet virüsünün yaralarını sarmayı başardı

  WashPost
  17.02.2011 - 09:44 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun İran’ın Natanz nükleer tesislerine yerleştirdiği kameralardan elde edilen görüntüler, İranlı teknisyenlerin altı ay gibi kısa bir süre içinde Stuxnet bilgisayar virüsünün yarattığı yıkıcı etkiyi tamir etmeyi başardığını gösterdi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  2009 yılı sonuyla geçtiğimiz ilkbahar ayları arasında geçen sürede, Natanz’da bulunan ve uranyum zenginleştirme işlemi için kullanılan 9 bin santrifüj makinesinin yüzde 10’u sökülerek yerlerine yenileri takıldı. Stuxnet saldırısının bugüne kadar yapılmış ve bir nükleer tesisi hedef alan en büyük saldırı olduğu ve İran’ın toparlanması için beş yıl gibi bir süreye ihtiyaç duyulduğu öne sürülüyordu.

   

  Video İranlı teknisyenlerin, Tahran’ın uluslararası piyasadan nükleer düzenek almasına engel olan yaptırımlara rağmen canla başla çalışarak santrali kısa süre içinde eski haline getirmeyi başardığını gösterdi. Bu ay içinde açıklanacak UAEK raporunda Natanz tesislerinde geçtiğimiz yıl içinde sabit, hatta biraz da olsa yükselmiş düzeyde üretim yapıldığının ortaya konması bekleniyor.

   

  Konuya yakın Batılı bir diplomat, “Bozulmuş makinelerin yerine kısa süre içinde yenilerini koymayı başardılar” dedi. Yaşanan sorunlara rağmen, “İranlıların sabit, istikrarlı üretimi sağlamak için çok çalıştığını” söyleyen diplomat adının açıklanmasını istemedi.

   

  Öte yandan Stuxnet üzerinde son yapılan incelemeler de UAEK raporuna paralel sonuçlar içeriyor. Örneğin Washington’da bulunan bir grup uzmanın hazırladığı bir taslak rapor Stuxnet’in sistemin bütünü üzerindeki etkisinin nispeten küçük olduğuna işaret etti.

   

  Bilim ve Uluslararası Güvenlik Enstitüsü’nün Washington Post’a sunduğu raporda, “Stuxnet İran’ın Natanz’da bulunan santrifüj programı 2010’da gecikmiş ve programın büyümesinde yavaşlanma sağlamış olsa da, düşük oranda zenginleştirilmiş uranyum üretimini durdurmak şöyle dursun yavaşlatmakta etkili bile olmadı” denildi.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı