GeriGündem İran: Mumcu cinayetinin arkasında MOSSAD var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran: Mumcu cinayetinin arkasında MOSSAD var

İran'daki muhafazakar kanadın önde gelen gazetelerinden Cumhuri İslami, MİT'e ait olduğunu öne sürdüğü bir belgeyi yayınlayadı. Gazete, Uğur Mumcu cinayetinin arkasında MOSSAD ve CIA olduğunu savundu.

TAHRAN Radyosu, aydınlatılamayan faili meçhul cinayetlerin arkasında Türk güvenlik güçlerinin bulunduğunu öne sürerken, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Babai, radyoya yaptığı açıklamada ‘‘Türkiye'deki senaryolar, siyasi çevrelerce hazırlanıyor. Onların, Türkiye'deki yayın kuruluşlarıyla bu senaryolar gündeme getiriliyor. Bu tür senaryolar iki ülke ilişkilerini bozmak isteyen çevrelerce yayılıyor’’ dedi. Türkiye'de sürdürülen operasyonlarda yakalanan Müslüman sayısının 100'ü geçtiği, devlet yetkililerinin açık konuşmadığı öne sürülen radyo yayınında İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, ‘‘Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı cinayetlerini NATO'ya bağlı tim yaptı’’ yolundaki iddiasına geniş yer verildi.

Cumhuri İslami gazetesi, MİT'e ait olduğu öne sürülen bir belgeyi yayınlayarak, Mossad denetimi altında eğitim gören özel bir timin Uğur Mumcu'yu öldürdüğünü yazdı. Bu belgeye göre, Mumcu'yu öldüren komutanın CIA kontrolü altında çalıştığı, bunun dışında Türkiye'de birçok şahsiyetin öldürülmesinden sorumlu olduğu iddiaları aktarıldı.

Muhafazakar Resalet Gazetesindeki yorumda, ‘‘Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ilk dış gezisini İran'a yapacağı bir koşulda Türkiye toplumunun zehirli atmosferi, İran-Türkiye ilişkilerini şiddetli bir şekilde tehdit ediyor’’ ifadesi kullanıldı. İran'a yönelik suçlamaların, 13 İran vatandaşı Yahudi'nin İsrail lehine casusluk yapmaktan yargılanmalarıyla bağlantılı olduğunu iddia eden gazete, sanıkların Şiraz'da yapılan mahkemede İsrail lehine casusluk yaptıklarını itiraf etmelerinin İsrail'i zor duruma soktuğu ve ‘‘Ankara'daki siyonist lobilerin İran aleyhine yalan suçlamalar ortaya atarak Şiraz dosyasını etki altına almak için harekete geçtikleri’’ görüşünü savundu.

İhsan DÖRTKARDEŞ, (DHA)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle