Gündem Haberleri

  İran muhalefeti eski sloganları nasıl değiştirdi?

  BBC
  09.12.2009 - 00:08 | Son Güncelleme:

  İranlı muhalifler, daha önceki dönemlerde attıkları sloganları değiştiriyor. Muhaliflerin yeni hedefi İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney.

  BBC’de “How Iran's opposition inverts old slogans” (İran'ın muhalefeti eski sloganları nasıl değiştiriyor) başlığıyla yayımlanan haber analizde, hükümet karşıtlarının son dönemde düzenledikleri gösterilerde yeni sloganlara yöneldiklerine dikkat çekildi.

   

  İran’da 30 yıl önce yaşanan ve Şah rejiminin yerine İslam Cumhuriyeti'ni getiren devrimden önce bazı olaylarda atılan “Allahu Ekber (Allah büyüktür) ya da “Diktatöre ölüm” gibi söylemler dikkat çekerdi. Şahın devrildiği devrimin ardından aylarca insanlar çatılarına çıkıp, Allahu Ekber diye bağırmıştı.

   

  İran’da eski rejimi desteklemek için atılan bu slogan şu anda mevcut İslami yönetim tarafından bir tehlike olarak görülüyor.

   

  Haziran ve Temmuz ayında yaşanan ayaklanmaların tam ortasında had safhaya çıkan çatı protestoları, Basiji güçlerinin geceleri devriye çıkıp, sloganların yükseldiği evleri belirlemesinin ardından durduruldu.

   

  “ÖNCE İRAN”

  Protesto gösterilerinin büyük bir kısmına başkanlık eden üniversite öğrencisi Olivia Cornes, BBC’ye, sloganların biraz daha kişiselleştiğini ve özel olaylara odaklanmaya başladığını söyledi.

   

  Cornes aynı zamanda, insanların Haziran ayındaki seçimlerden sonra oylarını geri almak için gösteriler gerçekleştirdiklerini söylerken, artık gösterilerin daha çok ülkedeki sistem ve liderlerin kendilerine yönelik olduğunu belirtti.

   

  Daha önce “Şah'a ölüm” olarak atılan sloganlar artık “Ahmedinejad’a ölüm” olarak duyuluyor. Slogan atılmadan önce şu açıklama yapılıyor: “Ahmedi, sen bir hainsin. Ülkeden atılman gerekiyor. Vatanımızı mahvettin.” Sonrasında ise üç kere “Ahmedinejad’a ölüm” sloganı atılıyor.

   

  İSLAM DEVRİMİ ÖNCESİ GERİ İSTENİYOR

  Muhalefet cephesinde bu sesler yankılanırken, bazı İranlılar liderlerinin halk tarafından bu şekilde suçlandığını ilk duyuşlarında çok şaşırdıklarını dile getirdi.  

   

  Protestocuların yeni sloganlarından biri, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'i hedef alıyor: “Hamaney bir katil. Onun liderliği geçersiz.”

   

  İslam devrimi sırasında “Bağımsızlık, Özgürlük, İslam Cumhuriyeti” olarak atılan ve devletin batı destekli Şah rejiminden kurtulmasını isteyen slogan şimdilerde, “Bağımsızlık, Özgürlük, İran Cumhuriyeti” olarak atılıyor. Muhalifler bu sloganla, laik bir ülkede yaşama isteklerini dile getirirken, sloganın ilk atıldığı zamanlarda iktidarda olanların yeniden göreve gelmesini umut ediyor.

   

  Tahranlı öğrenci Behruz, 4 Kasım’da duyduğu “Biz, Aryan ırkıyız. Din ve devlet işleri birbirine karışmasın” sloganının, İranlıların İslam dininden hiç olmadığı kadar uzaklaştığını gösterdiğini ifade ediyor. Bu sloganla, İran’da İslam devrimi öndeki günlerin geri gelmesi isteniyor.

   

  Ayetullah Humeyni'nin Filistinlileri desteklediği geleneksel gün olan Kudüs Günü de yine İranlı muhaliflerin gösterilerine sahne oldu. Muhaliflerin protestolarında “Ne Gazze ne de Lübnan, ben hayatımı İran için veririm” sözleri yankılandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı