Gündem Haberleri

  İran’la yapılan anlaşma Türkiye-İsrail ilişkilerini tehdit ediyor

  AFP
  18.05.2010 - 17:48 | Son Güncelleme:

  Türkiye İran’la nükleer takas anlaşmasını sona erdirerek diplomatik bir zafer kazanmış olabilir ancak analistler anlaşmanın Ankara’nın bölgedeki müttefiki İsrail’le ilişkileri daha da bozabileceğini ifade ediyor.

  İran, Türkiye ve Brezilya arasında imzalanan anlaşmaya bugün İsrail’den çok sert tepki geldi. İsrailli üst düzey bir yetkili, İran’ın anlaşmanın diğer taraflarını “kandırdığını” söyledi. Ankara merkezli düşünce kuruluşu TÜRKSAM’ın analistlerinden Sinan Ogan, Tahran’da imzalanan anlaşmanın şu an ile gergin olan Türkiye-İsrail ilişkilerine büyük bir darbe vurmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.   

   

  Ogan, “Türkiye’nin İran’la ilgili girişimlerinin İsrail’i rahatsız ettiğini söylemek için falcı olmaya gerek yok” dedi.

   

  iRAN'A FAZLA GÜVENİLMEMELİ

  Çoğunluğu Müslüman olan Türkiye 1996’dan bu yana İsrail’in yakın bir askeri müttefiki olmuştu. Ancak iki ülke arasındaki ilişkiler Başbakan Tayyip Erdoğan ve İslamcı kökenli hükümetinin 2008-2009’da yaşanan Gazze Savaşı’na yönelik eleştirileriyle bozulmaya başladı.

   

  Analistler Tahran’ın Pazartesi günü imzalanan anlaşmaya uyup uymama kararının son zamanda zor günler geçiren Türkiye-İsrail ilişkilerinin geleceğini belirleyeceğine inanıyor. Üst düzey bir Türk yetkili, “İran anlaşma şartlarına uymak zorunda” derken Türkiye’nin Tahran’a duyduğu güvenin altını çizdi.

   

  Ancak Ogan, İran’a bu kadar çok güven duyulmaması gerektiği kanısında. TÜRKSAM analisti, “Eğer İran geçmişte olduğu gibi taahhütlerini yerine getirmezse, İsrail Ankara’yı İran için zaman kazanmaya çalışmakla suçlayacaktır” derken, köşe yazarı Semih İdiz, Ankara’nın çabalarının ve yaptırımları reddetmesinin yeni bir diplomasi anlayışının işareti olduğunu ifade etti.

   

  TÜRKİYE'NİN KİMLİK FARKI

  Türkiye’nin İran ve İsrail’in bir diğer düşmanı Suriye gibi ülkelerle gelişmekte olan ilişkileri, Ankara’nın Batı dünyasından uzaklaştığı suçlamalarına da yol açmıştı ancak İdiz bu kanıda değil.

   

  “Çok boyutlu bir dünyada, Türkiye sadece Avrupalı ve batılı kimliğini değil, aynı zamanda Ortadoğulu ve Balkan karakterini de öne çıkarıyor” diyen İdiz, Ankara ve Moskova’yla geliştirilmekte olan ilişkilere dikkat çekti.

   

  İdiz, “Türkiye’nin Batı’ya sırtını döndüğünü söylemek doğru değil. Ankara’nın Batı’yla sorunlar yaşayan komşuları arasında benzersiz bir stratejik konumu var” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı