Gündem Haberleri

  İran kuş gribine karşı önlem alıyor

  URUMİYE (A.A)
  20.01.2006 - 08:43 | Son Güncelleme:

  İran'ın hayvan ve insan sağlığı yetkililerinin, kuş gribine karşı çeşitli önlemler aldığı bildirildi.

  Türkiye sınırındaki bölgenin hayvan sağlığı yetkilisi Dr. Kamyar Dahim, geçen hafta Türkiye sınırındaki 10 kilometrelik bölgede ve Batı Azerbaycan bölgesindeki köylerde 30 bin kadar kanatlının itlaf edildiğini, hedefin ise bir haftada 150 bin kanatlının itlafı olduğunu belirterek, “Kaybedecek zamanımız yok. Göçmen kuşlardaki virüsün evcil kuşlara geçişinin önlenmesi lazım” ifadesini kullandı.

  Ülkede hiçbir vaka saptamadığı bildiren ve “8 bin kadar hasta ya da ölü hayvanda yapılan tahlillerde kuş gribi izine rastlanmadı” diyen Dahim, İran'ın, Çin'in başkenti Pekin'deki konferansta taahhüt edilen 1.9 milyar dolarlık yardımın bir kısmını kullanabileceğini belirterek, “Kuş gribi görülen bir ülkeyle sınır komşusuyuz ve İran göçmen, yaban kuşlarının göç yolu üzerinde bulunuyor. Olası bir felaketi önlemek için uluslararası yardıma ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

  Bölge halkının hastalık semptomlarından haberdar edilmesi gerektiğini belirten kamu sağlığı hizmetleri müdür yardımcısı Abdülmecid Hamissi ise “Kuş gribi ülkemizde görülürse, hastalıkla başka ülkelerden çok daha iyi mücadele ederiz. Bölge halkını aşılama programımız yok, ancak kanatlılarla temasta bulunan 2 bin 700 kadar yetiştirici, güvenlik görevlisi ve veteriner aşılandı” dedi.

  TAVUK ETİ VE YUMURTA SATIŞLARINDA DÜŞÜŞ

  Bölgede oluşturulan kuş gribi denetim komitesinin, tavukları hastalanan köylülerden sürekli telefon aldığı, köylülerin yetkililere, ”tuhaf davranışlar sergileyen” kanatlılarını itlaf edip etmeyeceklerini ya da ölen hayvanlarını dokunmadan nasıl gömebileceklerini sordukları, bölgede son günlerde tavuk eti ve yumurta satışlarında önemli ölçüde düşüş kaydedildiği belirtiliyor.

  Lokantalarda tavuk ürünleri satılmazken, hükümetin canlı kanatlı satışını yasakladığı, yerel radyo ve televizyonların, Farsça, Kürtçe ve Azerice talimatlar yayınladığı ve uydu anteni olan birçok İranlının Türkiye'deki televizyonları seyrettiği de ifade ediliyor.

  İran hükümetinin, vatandaşlarına Türkiye'ye gitmemelerini tavsiye ettiği, sınırda yapılan ticaretin durduğunu ve İran'a giriş yapan araçların dezenfektasyon işlemine tabi tutulduğu, sağlık hizmetlilerinin ise sınırda yolcuları denetlediği ve tavsiyelerde bulunduğu da belirtiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı