Gündem Haberleri

  İran-Japonya uyuşturucu trafiği İstanbul’da kesildi

  Çetin AYDIN/İSTANBUL
  08.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İran uyruklu Kamran A. ve Mehdi H.’nin İran üzerinden uyuşturucu getirdiğini belirledi.

  Bunun üzerine polis, 2 İranlıyı adım adım izledi. İranlılar, Taksim’de, Japon Shun O. ve Mutsumi T. ile görüştü. Uyuşturucu transferinin yapılacağını belirleyen polisin baskınıyla 4 kişi gözaltına alındı. 2 İranlı’nın yanlarında getirdiği laptop ve valizlerde yapılan aramada, 1 kilo 400 gramı 2 laptopa yerleştirilmiş, 4 kilo 440 gramı valizlere zulalanmış 5 kilo 840 gram metamfetamin ele geçirildi. 2 İranlı ve 2 Japon, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

  Yakuza’dan bahsedilmiyor

  Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, metamfetaminin üretimi, sevkıyatı ve Uzakdoğu’daki dağıtımı İranlıların kontrolünde. İranlı organizatörler, dikkat çekmemek için sevkıyatta Japon kuryeleri kullanıyorlar. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, “BM raporunda Japon kuryelere vurgu yapılıyor. Japon mafyası Yakuza’dan bahsedilmiyor. Yakuza’nın Türkiye’de ofis açtığı bilgisi de yanlıştır” dedi.

  Lokanta arıyorduk

  JAPON Shun O., emniyetteki ifadesinde, “Mutsumi ile yemek için lokanta arıyorduk. Tanımadığımız bir kişi benim omzuma dokundu. Bizi lokantaya götürebileceğini söyledi. Bu sırada valizler de bize temas etti. Tam bu sırada polis geldi. Ben uyuşturucu kuryesi değilim” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı