Gündem Haberleri

  İran güney komşularını uyardı

  TAHRAN (DHA)
  16.01.2012 - 11:17 | Son Güncelleme:

  Petrol ihracatına yönelik batılı ülkeler tarafından uygulanacak muhtemel yaptırımlara karşın Hürmüz Boğaz'ındaki petrol akışını sekteye uğratacağı tehdidini geçen aylarda defalarca dillendiren ve buna yönelik askeri tatbikat da düzenleyen İran, bu kez petrolünün piyasadaki yokluğunu üretim artırımıyla telafi edebileceğini belirten güney komşularını uyardı.

  İran'ın petrol ihraç eden ülkeler teşkilatı OPEC'teki temsilcisi Muhammed Ali Hatibi, petrol yaptırımını gündemine alan Avrupa Birliği ülkelerini "macera aramakla" suçlayarak, "Bu maceracı ülkeler, İran'a yapılacak ambargodan doğacak boşluğu körfezdeki ülkelerle doldurmaya çalışmaktadır. Eğer bizim güney komşularımız, İran petrolünü telafi etmek için bu maceracı ülkelerle işbirliği yaparsa gelecekteki sonuçlardan da sorumlu olacaklar" uyarısında bulundu.

  İranlı yetkili, körfez ülkelerini "çok tehlikeli bir siyası oyun" olarak tanımladığı olayda Batılı ülkelere işbirliği yapmamaları konusunda uyarak, "Komşularımız, İran petrolü yerine petrol üretimlerini artırmamalarını bildirirlerse, Batılı ülkeler buna rağbet göstermez ve yüzde 90 ihtimalle bundan vazgeçer" diye konuştu.

  AB ülkeleri, OPEC'in en büyük ikinci üreticisi konumundaki İran'a karşı petrol yaptırımı konusunda prensipte anlaşarak bunu gelecek aylarda uygulamaya koymayı planlamaktadır. OPEC'in en büyük üretici olan Suudi Arabistan Petrol Bakanı cumartesi yaptığı açıklamadan ambargodan doğacak İran'ın eksikliğini dolduracaklarını bildirmişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı