GeriGündem "İran, Fordov tesislerinde uranyum zenginleştirmeye başladı"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"İran, Fordov tesislerinde uranyum zenginleştirmeye başladı"

"İran, Fordov tesislerinde uranyum zenginleştirmeye başladı"
refid:19639959 ilişkili resim dosyası

İran’ın yeraltında bulunan Fordov tesislerinde uranyum zenginleştirme çalışmalarına başladığı iddia edildi.

Birleşmiş Milletler nükleer gözlemcisi Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) merkezinin de bulunduğu Viyana’da Reuters’a açıklamalarda bulunan diplomatik kaynaklar, İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine başladığını öne sürdü.

 

Kaynaklar, İranlı uzmanların ellerindeki uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirdiğini belirtti.

 

Ancak UAEK’den henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

 

İRAN'IN NÜKLEER TESİSLERİ / GRAFİK HABER

 

İran'ın UAEK daimi temsilcisi Ali Asker Sultaniye ise Arapça yayın yapan El Alem televizyonuna yaptığı açıklamada, Fordov tesislerindeki nükleer faaliyetlerin BM'nin denediminde olduğunu söyledi.

 

Sultaniye, "Bütün nükleer faaliyetler, özellikle de Natanz ve Fordov'daki uranyum zenginleştirme çalışmaları, UAEK'nin denetimi altındadır" denildi.

 

DÜN SİNYALLER GELMİŞTİ

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Feridun Abbasi Davani, dün, Kayhan gazetesine yaptığı açıklamada Kum kentinde bir dağın içinde bulunan Fordov yeraltı uranyum zenginleştirme tesisinin yakında faaliyete geçeceğini açıklamıştı.

 

Davani, “Fordov’da yakın gelecekte yüzde 20, yüzde 3.5 ve yüzde 4 oranında zenginleştirilmiş uranyum üretilecek” demişti.

 

"YOLUMUZDAN DÖNMEYİZ"

Bugün de İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Batı’nın İslam Cumhuriyeti’ni nükleer çalışmalar konusunda yolundan döndürmek için uyguladığı yaptırımlara boyun eğmeyeceklerin söyledi.

 

Hamaney, İran devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasında, “İran ulusu yöneticilerine inanıyor. Düşmanlarımızın bize uyguladığı yaptırımlar ulusumuz üzerinde bir etki yapmayacak. Yaptırımlar ulusumuzun kararlılığını değiştirmeyecek” dedi.

 

URANYUM SAFLIK SEVİYELERİ / GRAFİK HABER


Yorumları Göster
Yorumları Gizle