Gündem Haberleri

  İran, Filistin seçimlerinin sonucundan memnun

  A.A.
  26.01.2006 - 17:22 | Son Güncelleme:

  İran yönetimi, Filistin'deki seçimleri radikal dinci Hamas örgütünün kazanmasından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

  İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, Hamas'ı elde ettiği zafer dolayısıyla kutladı. “Filistin halkı kendi oyuyla direnişi seçti” diyen Asefi, Filistin halkının bütün gücüyle direnişi desteklediğini kaydetti.
  Halkın seçime büyük oranda katılmasını “işgalcilere karşı mücadele ve direnişin bir devamı” olarak değerlendiren Asefi, “seçim sonuçlarının Filistin'deki dayanışmayı artıracağından umutlu olduğunu” söyledi.

  Filistin halkını, Hamas'ı ve mücadele için çalışan bütün grupları tebrik eden Asefi, “Bugün ümit ve heyecan, işgal edilen bütün toprakları sarmıştır. İran hükümeti, Filistin halkının bu başarısını kutluyor” dedi. “Hamas'ın Filistin'in siyasi arenasında güçlü bir şekilde var olmasının Filistin halkına büyük kazançlar getireceğini” savunan Asefi, ABD'nin seçim sonuçlarına tepki göstermesinin normal olduğunu ifade etti.

  Asefi, “ABD'nin sadece kendi çıkarlarını koruyan seçimlerden yana olduğunu” ifade ederek, “Amerika'nın bu siyasi davranışı, onları bölgede daha rezil bir hale sokmuştur” diye konuştu. Hamid Rıza Asefi, “İsrail'i savunanların bölgedeki gelişmeleri iyi yorumlamaları ve Ortadoğu'da inkar edilemeyecek gerçekleri görmeleri gerektiğini” belirtti.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı