Gündem Haberleri

  İran Dışişleri Bakanı Mutteki Belçika'da

  A.A.
  20.02.2006 - 13:37 | Son Güncelleme:

  Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, İran'ın nükleer alandaki çalışmalarının “askeri hedefli” olması ihtimalinin yüksekliğine dikkati çekerek, dosyanın BM Güvenlik Konseyi'ne aktarılması ve Tahran'a karşı daha katı cezai önlemler alınmasını mümkün gördüğünü söyledi.

  Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, bu sabah Brüksel'de İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüşmesinden sonra yaptığı değerlendirmede, “İran'ın nükleer programının boyutlarına bakıldığında askeri hedef olduğunun düşünüldüğünü” ifade ederek, bunun açıkça kanıtlanmasına da ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

  Sorunun diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiğini, bunun mümkün olduğuna inandığını söyleyen De Gucht, “BM'nin daha katı önlemler alması gerekebileceğini, BM Güvenlik Konseyi'nin bunun için var olduğunu” anlattı.
  İran heyetinin, BM Güvenlik Konseyi ile ABD'yi özdeşleştiren yaklaşımını reddeden Karel De Gucht, Güvenlik Konseyi'nin bir ülkeyi değil, uluslararası toplumu temsil ettiğini söyledi.

  Mutteki, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ABD'yi hedef alan ve eleştiren ifadeler kullanırken, “güvenin karşılıklı olması gerektiğini, ABD'nin atom bombasıyla binlerce insan öldürdüğünü, Irak'ta atom bombası kullanmayı sürdürdüğünü, güven telkin etmesi gerekenin Washington olduğunu” anlattı. İsrail'i de eleştiren ve İran'ın bu konudaki tavrının “Avrupa'da yanlış anlatıldığını” savunan Mutteki, İsrail devletinin yasal olmadığını öne sürdü.

  Karikatür krizine de değinen Mutteki, Avrupa'daki Müslümanlara ayırımcılık yapıldığını söyledi. Mutteki, Belçika'yı, “terörist örgüt” olarak nitelendirdiği Halkın Mücahitleri'ne destek vermekle suçladı ve bu örgütün temsilcilerinin Belçika'da “ellerini kollarını sallayarak gezdiğini” ifade etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı