Gündem Haberleri

  İran ‘da Rafsancani Ahmedinejad çatışması

  Yavuz Çekirge
  08.10.2007 - 16:16 | Son Güncelleme:

  Geçtiğimiz gün Tahran Üniversitesi’nde patlayan muhalefet artık Ahmedinejad ‘ın istenmediğini mi gösteriyor ? Üniversitede bir konuşma yaparken Admedinejad ‘ı protesto eden ve ‘diktatör Ahmedinejad’ sloganlarıyla konuşmasını kesen birkaç yüz kişilik gruba müdahele eden diğer öğrenci grubu arasında çıkan çatışmada neler olduğu bilinmiyor.

  Gazetecilerin  giremediği Polis tarafından kapatılan  kapıların ardında yumruklaşmaların ve  sert tartışmalrın olduğu söyleniyor . Görgü tanıkları, protestocu gruba karşı  polisin göz yaşartıcı bomba kullandığını bildiriyor.


  Protestocu öğrencilerin , cumhurbaşkanının üniversiteden ayrılmasına da engel olmaya çalıştıkları ifade ediliyor .
  Siyasi yorumcular , Ahmedinejad’ın son birkaç haftada verdiği demeçlerde ve en son ABD ziyareti sırasında güçlü Ayetullah Rafsancani ‘nin çok rahatsız olduğunu dile getiriyorlar.

  Nitekim ,  Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın geçtiğimiz hafta yaptığı TV konuşmasının  bazı bölümlerinin  yayımlamadığı  da söylentiler arasında ..

  Ahmedinejad’ın  TV konuşmasındaki yayınlanmayan bölümlerinde  kendisine bazı çevrelerin  İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda müzakereler yapılması için baskı yaptığından söz ettiği bildiriliyor .

  Ahmedinejad ‘ın aksine Rafsancani ‘nin nükleer enerji konusunun müzakerelerle çözülmesinden yana olduğu biliniyor .
  İran ‘ın güçlü lideri Rafsancani ‘nin  Ahmedinejad ‘ı ne kadar susturabileceği de merak konusu .

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı