Gündem Haberleri

  İran’da en büyük yolsuzluğa idam

  Hürriyet Haber
  31.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran tarihinin en büyük yolsuzluk davası sonuçlandı. Bankalardan 2.6 milyar dolar hortumlayan 39 zanlıdan dördü idam cezasına, ikisi müebbet hapse çarptırıldı.

  Skandalın merkezinde, İran’da faaliyet gösteren özel banka Arya’nın kurucusu Emir Mansur Hüsrevi tarafından yönetilen ve kendi ismini taşıyan yatırım grubu var. Grubun 2007’den itibaren usülsüz kredi aldığı, 2010’da İran’ın büyük bankaları Saderat ve Bank Melli’nin de yolsuzluğa karıştığı öne sürülmüştü. 2011 eylülünde başlatılan soruşturmada grubun sahte belgelerle çeşitli bankalardan 2.6 milyar dolar kredi çekip bazı kamu teşekküllerini satın aldığı ortaya çıkmıştı. Sahte akreditiflerle toplam 40 şirkete para aktarıldığı saptanmıştı.

  Bankacı Kanada’ya kaçtı

  39 kişinin yargılandığı davanın sonucunu, Adalet Bakanlığı sözcüsü Gulan Hüseyin Muhsini Ejeyi IRNA haber ajansına açıkladı. İsmi verilmeyen dört mahkum idama, ikisi müebbet, diğerleri ise 10, 20 ve 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkum olan isimlerden Bank Melli’nin eski başkanı Muhammed Rıza Havari’nin, skandal patlak verip sorgulanması gündeme gelince 2011’de kaçtığı Kanada’dan iadesi isteniyor. Çifte vatandaş Havari’nin iadesi için Kanada maslahatgüzarı İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve İnterpol’den kırmızı bülten çıkarıldı.

  Hamaney’in dediği oldu

  Yolsuzlukla suçlanan iş adamı Ariya’nın, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın dünürü İsfendiyar Rahim Meşai ile bağlantılarının olduğu iddia edilmiş, son dönemde Ahmedinejad ile ters düşen dini lider Ali Hamaney “Hainlerin elleri kesilecek” demişti. Skandal, Ahmedinejad’ın ekonomiyi liberalleştirme çabalarının bir yan etkisi olarak görülüyordu.

  Ahmedi’ye bir darbe daha

  Ahmedinejad dün bir bozgun daha yaşadı. Ahmedinejad’ın iç muhalefete rağmen Sosyal Güvenlik İdaresi’nin başına getirdiği sertlik yanlısı muhafazakar bir isim olan eski başsavcı Said Murtazavi, Yüksek İdare Mahkemesi’nin kararıyla görevden alındı. Murtazavi, İran asıllı Kanadalı fotomuhabir Zehra Kazımi’nin 2003’teki esrarengiz ölümüyle ilgili olarak suçlanıyordu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı