Gündem Haberleri

  İran’da barışçıl çözüm hâlâ mümkün

  Tolga TANIŞ/WASHINGTON
  26.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama, önceki gece Kongre’nin ortak oturumunda başkanlık döneminin üçüncü “Birliğin Durumu” konuşmasını gerçekleştirdi.

  Sözlerine, Irak Savaşı’nın sona erdiği bugünü, 2. Dünya Savaşı sonrasına benzeterek başlayan Obama, 1 saat 6 dakika süren konuşmasının sonlarında değindiği dış politikaya dair ise şu çarpıcı açıklamaları yaptı:

  Dokuz yıldır ilk defa Irak’ta savaşan Amerikalı yok. 20 yıldır ilk defa, Usame Bin Ladin bu ülkeye bir tehdit değil. Taliban’ın da momentumu kırıldı.

  Bir yıl önce Kaddafi dünyanın en uzun süreli diktatörüydü. Bugün gitti. Suriye’de de hiç şüphem yok, Esad yakında değişimin geri çevrilemeyeceğini keşfedecek.

  Bu inanılmaz (Ortadoğu’daki) dönüşümün nasıl sona ereceği halen belirsiz. Ancak bizim sonuçtan büyük umudumuz var.

  İran’da rejim, hiç olmadığı kadar izole edildi ve liderleri, felce uğratan yaptırımlarla yüz yüze. Ve sorumluluklarını savsaklamaya devam ettikleri sürece baskıda yumuşama olmayacak.

  Şüphe olmasına izin vermeyelim: ABD İran’ı nükleer silah elde etmekten alıkoymaya kararlıdır ve bu amacı elde etmek için masadan hiçbir seçeneği kaldırmayacağım. Fakat bu meselenin barışçıl çözümü halen mümkün.

  Avrupa ve Asya’daki eski müttefiklerimiz her zaman olduğundan daha güçlü. İsrail’in güvenliğine demir gibi sağlam olan bağlılığımız, tarihte iki ülke arasındaki askeri işbirliğini en yakın seviyeye taşıdı.

  Amerika geri geldi. Aksini söyleyen, Amerika’nın düşüşte olduğunu ya da etkimizin azaldığını söyleyen, neden bahsettiğini bilmiyor demektir.

  Evet, dünya değişiyor. Hayır, her olayı kontrol edemeyiz. Ama Amerika, dünya siyasetinde vazgeçilmez ulus olarak kalmaya devam edecektir. Ben Başkan olduğum müddetçe bunu sağlayacağım.

  İyi iş çıkardın Leon/images/100/0x0/55ea0e04f018fbb8f867efc5

  Obama önceki gün konuşmasını yapacağı ABD Kongresi’ndeki salona girdikten sonra Savunma Bakanı Leon Panetta’yı işaret parmağıyla gösterip “İyi iş çıkardın” diyerek tebrik etti. Obama’nın bu kutlamayı niye yaptığı ancak birkaç saat sonra Beyaz Saray’ın açıklamasıyla anlaşıldı. Kongre’deki konuşmadan sonra Beyaz Saray’a dönüp Buchanan’ın babasını arayarak bilgi veren Obama açıklamasında “ABD, vatandaşlarının kaçırılmasını tolere etmeyecek. Bu dünyaya ABD’nin halkına karşı herhangi bir tehlike karşısında güçlü bir şekilde yanında olacağının mesajıdır” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı