GeriGündem İran Cumhurbaşkanı Ruhani ilk kez Batı basınına konuştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ilk kez Batı basınına konuştu

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ilk kez Batı basınına konuştu
refid:24743226 ilişkili resim dosyası

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, NBC televizyonuna verdiği röportajda Tahran'ın nükleer programıyla ilgili diplomatik bir çözüm sağlanması yönünde umutlu olduğunu belirtti. Ruhani ülkesinin hiçbir şekilde kitle imha silahı geliştirme niyeti olmadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısı için New York'a yapacağı kritik ziyaret öncesi konuşan Ruhani, hükümetinin İran'ın dini liderinden nükleer müzakereler için "tam yetki" aldığını ifade etti.

İktidara geldiğinden beri ilk kez bir Batı medyasına röportaj veren Ruhani, "Sorun olursa bizden kaynaklı olmayacak. Bu meseleyi çözmek için gerekli siyasi manevra alanına sahibiz" diye konuştu.

Dün akşam bazı bölümleri yayınlanan röportajda Ruhani, "Biz hiçbir şekilde, nükleer silah dahil kitle imha silahı peşinde koşmadık, hiçbir zaman da olmayacağız. Biz sadece barışçıl nükleer teknoloji istiyoruz" dedi.

İran uzun bir süredir nükleer programının amaçlarının kesinlikle barışçıl olduğunu ifade ediyor. Ancak Ruhani'nin New York ziyareti öncesi böyle bir açıklama yapması Tahran'da yönetimin ılımlıların eline geçtiği yönündeki umutları kuvvetlendirdi.

OBAMA'YA ÖVGÜ
Ruhani geçtiğimiz hafta mektuplaştığı ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye krizini idaresini de överek, böyle durumlarda diplomatik çözüm arayışlarının zayıflık değil güç sembolü olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı, "Biz savaşı bir zayıflık olarak görüyoruz ve barış kararı alan her hükümete saygıyla bakıyoruz" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle