Gündem Haberleri

  İran, CIA ve İngiltere’yi suçladı

  Hürriyet Haber
  15.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İRAN Yönetimi, geçen çarşamba günü Tahran’da 32 yaşındaki nükleer bilimci Mustafa Ahmedi-Ruşen’e yönelik bombalı suikastten dolayı Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’i suçladı.

  İran devlet televizyonuna göre Tahran’ın elinde suikastın ABD tarafından düzenlendiğine dair güvenilir kanıtlar bulunuyor. İran Dışişleri Bakanlığı, Tahran’da ABD’nin çıkarlarını temsil eden İsviçre Büyükelçiliği’ne konuyla ilgili bir mektup sundu. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre mektupta, “Elimizde bu terör eyleminin CIA tarafından planlandığı, yönlendirildiği ve desteklendiğine dair güvenilir belge ve kanıt bulunuyor. Bu belgeler, terör eyleminin CIA bağlantılı ajanların doğrudan katılımıyla gerçekleştiğini gösteriyor” dendi.

  İran, ayrıca İngiltere’ye de suikastla ilgili bir kınama mektubu yolladı. Devlet televizyonu, İranlı nükleer bilimcilere yönelik saldırıların tam da İngiliz yetkilisi John Sawers’ın İran’a yönelik bir istihbarat operasyonu başlatıldığını ilan etmesinden sonra gerçekleştiğine işaret etti. Buna göre İngiliz Gizli İstihbarat Servisi’nin başında bulunan Sawers, kurumun görevlerinden birini yasadışı bir şekilde nükleer silah üretmeye çalışan ülkelerin programlarını yavaşlatmak olarak tanımlamıştı. İran, üç yılda dört bilimadamına düzenlenen suikastlardan İsrail ve ABD’yi sorumlu tutuyordu.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı