GeriGündem İran: Chirac'ın açıklamaları utanç verici
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran: Chirac'ın açıklamaları utanç verici

İran meclis başkanı Gulamali Haddad Adil, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın “herhangi bir terörist saldırı karşısında nükleer silah kullanabilecekleri” yönündeki açıklamalarının “utanç verici olduğunu” söyledi.

Haddad Adil, meclisin bugünkü oturumunda yaptığı konuşmada, ”Fransa halkı, cumhurbaşkanlarının hala nükleer silahları kullanmak için bahane peşinde olmasından utanmalıdır” dedi. “Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik sloganı atan Fransız halkı için bu açıklamaların utanç verici olduğunu” söyleyen Haddad Adil, ”Fransızlar, Cezayir'de bir milyon insanı katletmenin tarihi lekesini silmek için yıllarca çalışmalılar” diye konuştu.

Nükleer silahların soğuk savaş döneminde Sovyetler Birliği bahanesiyle bulundurulduğunu ifade eden Haddad Adil, bugün nükleer silah kullanmanın hiçbir nedeni olmadığını vurguladı. Haddad Adil, nükleer silah kullanmak için terörizmin bahane edildiğine işaret ederek, bunun mantıksız bir düşünce olduğunu kaydetti. “Batı'nın terörizmi kendi çıkarları doğrultusunda, gönlü istediği gibi tanımladığına” dikkat çeken Haddad Adil, “Ariel Şaron'u barış adamı, kendi topraklarının özgürlüğü için savaşan Filistinlileri terörist olarak adlandıran Batı'nın, terörizmle mücadelesi ne kadar gerçekçi olabilir?” diye konuştu.

Terörle mücadele bahanesiyle nükleer silah kullanılmasının ”dehşet verici” olduğunu söyleyen Haddad Adil, bunun terörizmi körükleyeceğini belirtti. İran'ın özellikle Ortadoğu'nun nükleer silahlardan arındırılmasından yana olduğunu ifade eden Haddad Adil, “Bizim nükleer çalışmalarımıza karşı çıkan Fransa Cumhurbaşkanı böyle açıklamalar yapıyor, bu bir çelişkidir” dedi.

Haddad Adil, dünyada barış ve huzur isteyenlerle teröre ve savaşa karşı olanlardan, Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'ın açıklamalarına karşı çıkmalarını istedi. Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, ülkesinin kuzeyinde bir deniz üssünü ziyaretinde, “herhangi bir devlet veya gücün ülkesine karşı terörist saldırıda bulunması halinde, nükleer karşılık verme haklarının olduğunu” söylemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle