Gündem Haberleri

  İran: BM'ye havale edilirsek, UAEK ile işbirliğini keseriz

  A.A.
  01.02.2006 - 19:40 | Son Güncelleme:

  İran'ın BM Viyana ofisi nezdindeki daimi temsilcisi büyükelçi Ali Asker Sultani, ülkesinin nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne havale edilmesi halinde “Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliğine son vereceklerini” söyledi.

  Sultani, UAEK'nın Viyana'daki merkezinde düzenlediği basın toplantısında ülkesinin nükleer tesislerindeki faaliyetlere ilişkin slaytları gösterdi. Konuşmasında, “Avrupa'nın İran'ın barışçı amaçlarla nükleer enerji elde etme faaliyetlerini yanlış algıladığını” iddia eden Sultani, UAEK yönetim kurulunun yarınki olağanüstü toplantısını anımsatarak, “Yarından sonra ne olacak?” sorusunu dile getirdi.

  Kendi sorusunu yanıtlayan Sultani, şunları kaydetti: “İran Parlamentosu geçtiğimiz günlerde oy çokluğuyla bir karar aldı ve hükümete, nükleer dosyamızın BM Güvenlik Konseyi'ne havale edilmesi halinde UAEK ile işbirliğini derhal sona erdirme yetkisi verdi. Parlamentonun aldığı bu kararı uygulamak zorundayız. Dünyanın her ülkesinde de parlamentoların aldıkları kararları hükümetler uygulamak zorundadır.”

  Ülkesinin taraf olduğu, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasının (NPT) 4. maddesinin “Taraf ülkelere nükleer enerjiyi barışçı amaçlarla kullanma hakkı tanıdığını ve taraf ülkelerin birbirleriyle işbirliği yapmasını öngördüğünü” anımsatan Ali Asker Sultani, “Avrupalı ülkelerin İran'la nükleer enerji konusunda işbirliği yapmak yerine engel olduklarını” söyledi. Ülkesinin nükleer faaliyetleri konusunda UAEK ile azami düzeyde şeffaf bir işbirliği yaptığını ifade eden Sultani, “UAEK Başkanı Muhammed El Baradei'in geçtiğimiz yıl İran'a gelerek, Natanz nükleer santrali başta olmak üzere çeşitli tesislerde incelemelerde bulunduğunu ve İran'ın nükleer silah yapmak amacında olmadığını bizzat gördüğünü” ileri sürdü. Ülkesinin UAEK ile yaptığı şeffaf işbirliğini Avrupalı ülkelerin bile yapmadığını iddia eden Sultani, “Biz nükleer tesislerimizi hem UAEK'nın hem de incelemek isteyen Avrupalı ülkelerin uzmanlarına açıyoruz. Ama Fransa aynı denetimlerin kendi nükleer tesislerinde yapılmasına izin vermez” dedi.

  Basın toplantısında, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) çektiği uydu fotoğraflarını da gösteren Sultani, “Bu uydu fotoğraflarını da Amerikan istihbarat servisine borçluyuz. Bu vesileyle ülkemizdeki uranyum kaynaklarını da öğrenmiş oluyoruz. Kendilerine teşekkür ederim” diyerek espri yaptı. UAEK Yönetim Kurulu, Viyana'da yarın yapacağı olağanüstü toplantıda İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne havale edilmesine ilişkin AB üçlüsü Almanya, Fransa ve İngiltere ile ABD'nin ortaklaşa sundukları karar tasarısını görüşerek oylayacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı