Gündem Haberleri

  İran: Bizi eski rejimle karıştırmayın

  Hürriyet Haber
  30.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran Sanayi Bakanı Shafei, Tahran'daki Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen'e, ‘‘İran artık farklı. Türkiye ile samimi ilişkiler kurmak istiyoruz’’ mesajı verdi.

  TÜRKİYE ile hassas bir dönem yaşayan İran'ın Sanayi Bakanı Rıza Shafei Ankara'ya çağrıda bulunarak, ‘‘Bizi önceki yönetim ile karıştırmayın. İran Lideri Muhammed Hatemi, geçmişe dönük mirastan sorumlu değildir. Sizinle yeni bir beyaz sayfa açmak istiyoruz’’ dedi.

  Beraberinde 120 işadamıyla Tahran'a giden Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen'e Tahran'da Sanayi Bakanı Shafei, ilginç açıklamalarda bulundu.

  Müsteşar Tüzmen, Sanayi Bakanı Shafei'nin İran'da yeni bir yönetim mesajını kendisine verdiğini belirtti. Shafei'nin kendisine İran'da ‘‘Artık daha farklı’’ ve Türkiye ile samimi ilişkiler isteyen bir politikanın varlığından bahsettiğini söyleyen Tüzmen, ‘‘Bunları dikkate almamız gerekir. Ancak yine de geçmişe yönelik hatalarından dolayı bu ülkeye karşı hassas tutumumuzu sürdüreceğiz. Bizim amacımız güçlü bir dış ticaret oluşturmaktır’’ diye konuştu.

  Öte yandan, İran'a giden Türk heyetine Başkent Tahran'da yoğun bir ilgi gösteriliyor. Dün yapılan ‘‘Türkiye-İran Ticaret ve Ortak Yatırım İmkanları’’ seminerine bine yakın İran'lı işadamı katıldı.

  Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen, dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olan Türkiye'nin 134 ülkeye 17 bin kalem mal sattığına dikkat çekerek, ‘‘Türkiye ile ticaret yapan kazanır’’ mesajını verdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı