Gündem Haberleri

  İran, Avrupa ülkelerini müzakereye çağırdı

  Sefer SUPHİ/TAHRAN, (DHA)
  23.01.2006 - 17:25 | Son Güncelleme:

  İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, bugün Tahran’da bulunan Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Hamid Bin Casim Bin Cabr Alesani’yle düzenlediği ortak basın toplantısında Avrupa’ya yönelik açıklamalarda bulundu.

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mutteki, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na (UAEA) üye ülkelere, nükleer araştırmanın, nükleer yakıt üretmekten farklı bir şey olduğunu anlatmaya çalıştıklarını belirterek, UAEA toplantısının, tarafların yönetemeyeceği bir tarafa gitmemesi gerektiğini dile getirdi.

  Avrupalı ülkeleri müzakereye çağıran Mutteki, sorunun çözülmesi için, bazı ülkelerin İran’ın nükleer çalışmaları konusundaki endişeleri ve İran halkının haklarının korunmasına birlikte bakılması gerektiğini söyledi. Moskova’nın, Rusya’da ortak uranyum zenginleştirme önerisi konusunun incelemekte olduğunu da hatırlatan Mutteki, Çin ve diğer ülkelerin, İran’ın nükleer çalışmalarına katılabileceğini kaydetti.

  Ortak basın toplantısında konuşan Katar Dışişleri Bakanı da İran’da bulunmaktan memnuniyetini dile getirerek, İran ile Katar arasındaki ekonomik ilişkilerin istenen düzeyde olmadığını, ilişkilerin gelişmesine çalışacaklarını ifade etti.
  Katar Dışişleri Bakanı Alesani’nin, 1 günlük Tahran ziyareti sırasında İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından kabul edilmesi de bekleniyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı