Gündem Haberleri

  İran ABD'nin olası saldırısına inanmıyor

  CAKARTA (A.A)
  09.02.2006 - 11:58 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İsfendiyar Rahim Meşai, nükleer program tartışmaları nedeniyle ABD'nin ülkesine saldıracağına inanmadığını açıkladı.

  Meşai, Endonezya ziyareti sırasında Cakarta'da yaptığı açıklamada, ”İran, Irak ya da Afganistan değil. Hala bu ülkelerden ayrılamıyorlar, İran'a saldırmaları mümkün değil” dedi.

  Washington yönetiminin İran'a müdahale planı olmadığı açıklamasına karşın Savunma Bakanı Donald H. Rumsfeld'in bir Alman gazetesine ”askeri bir karşılık dahil tüm seçeneklerin masada olduğunu” söylemesiyle ilgili bir soruya da Meşai, “Rumsfeld, dişlerini gösteren Dracula gibi” cevabını verdi.

  Meşai, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin neden olduğu tepki ve şiddet olayları konusunda da yine Washington yönetiminin Tahran'ın tepkileri alevlendirdiği iddialarını yalanladı. İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Meşai, “Bu yüzde yüz yalan” dediği açıklamasında, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in olayların “Yahudi komplosunun bir parçası olduğu” görüşünü yineledi.

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran ve Suriye'yi, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerle ilgili olarak “yangına körükle gitmekle” suçlamıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı