Gündem Haberleri

  İran’a çifte darbe

  Zeynel LÜLE
  24.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği, İran’ı nükleer pazarlığa çekebilmek için İran petrolüne ambargo kararı aldı. AB, 1 Temmuz itibariyle İran’dan petrol almayı durduracak. İran’ın dünya petrolünün yüzde 20’sinin sevk edildiği Hürmüz Boğazı’nı bloke tehdidi ise ABD, İngiliz ve Fransız savaş gemilerince delindi.

  EKONOMİSİNİN yüzde 60’ı petrole dayanan İran en büyük müşterilerinden birini kaybetti. Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının dün Brüksel’de aldıkları karar uyarınca İran’la yeni petrol satış sözleşmeleri yasaklanırken, mevcut sözleşmeler 1 Temmuz’da geçerliliğini yitirecek.

  AB, İran’dan petrokimya ürünleri ithalatını da yasaklarken, bu ülkeye enerji sektöründe kullanılmak üzere ekipman ve teknoloji transferini durdurdu. Yaptırımlar kapsamında AB’li petrokimya şirketleri İran’da yatırım yapamayacak ve ortaklıklar kuramayacak. İran Merkez Bankası’nın AB’deki aktifleri kısmen dondurulacak. Ayrıca Merkez Bankası ve İranlı diğer kamu kuruluşlarına AB’de altın ve diğer kıymetli maden ticareti yasağı getiriliyor.
  Bu arada ABD Hazine Bakanlığı, İran’ın en büyük 3’üncü bankası olan Bank Ticaret’i karalisteye aldı. Fransa başta olmak üzere yurtdışında da şubeleri olan kamu bankası ABD piyasalarına erişim imkanından yararlanamayacak.

  Hürmüz’de meydan okuma

  İran’ın nükleer programından rahatsız olan Batılı ülkeler dün ambargo kararının yanı sıra Tahran’ın Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidine de askeri yanıt verdi. Amerikan uçak gemisi USS Abraham Lincoln bir İngiliz firkateyni ve Fransız savaş gemisiyle birlikte Hürmüz’ü geçti. İran’ın en büyük alıcıları Asya ülkeleri. ABD ve AB Asyalı alıcıları da İran’dan petrol almamaları için iknaya çalışıyor.

  Yunanistan direndi

  AB içinde büyük tartışmalara neden olan karara en çok karşı çıkan ülke ise birlik içinde İran petrolünden en çok yararlanan ülke Yunanistan oldu. İtalya, petrol ithalatının yüzde 40’ını, Yunanistan ise yüzde 50’sini İran’dan yapıyor. İspanya ve Belçika da İran’ın diğer önemli müşterileri arasında bulunuyor.

  İran yine tehdit etti

  İran parlamentosu ulusal güvenlik komitesi başkan yardımcısı Muhammed İsmail Kuvsari, “İran petrolünün satışıyla ilgili herhangi bir engellemeyle karşılaşmaları durumunda, Hürmüz Boğazı’nın kesinlikle kapatılacağını” söyledi. Eski istihbarat bakanı Ali Falahyan da, İran’ın tüm ham petrol ihracatını durdurması, “böylece petrol fiyatlarının artması ve Avrupalıların yaptırımlarının çökmesi” önerisinde bulundu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı