Gündem Haberleri

  İran, 70 kilogram zenginleştirilmiş uranyum elde etti

  A.A/Hürriyet Planet
  17.10.2011 - 13:09 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi bir toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, nükleer enerji faaliyetlerinin program dahilinde sürdüğünü söyledi. ABD ise Tahran’a yönelik nükleer yaptırımların artırılması için Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na baskı yapıyor.

  Salihi, uranyum zenginleştirme çalışmalarıyla ilgili olarak da “Bir ay önceki verilere göre yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş yaklaşık 70 kilogram uranyum ürettik” ifadesini kullandı.

   

  İran, 9 Şubat 2010'da uranyumu yüzde 20 zenginleştirme işleminin başlatıldığını açıklamıştı.

   

  BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan 5 artı 1 ülkeleriyle İran arasında uranyum takasına ilişkin görüş ayrılıklarının giderilememesi üzerine Tahran yönetimi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEK) mektup göndererek, zenginleştirme işlemini kendisinin yapacağını ilan etmişti.

   

  OBAMA’DAN NÜKLEER YAPTIRIM ÇAĞRISI

  ABD Başkanı Barack Obama’nın, İran’a yönelik yaptırımları artırmak için Birleşmiş Milletler (BM) nükleer müfettişlerine çağrıda bulunduğu ve Tahran rejiminin nükleer silah tekonolojisi geliştirdiğine gösteren belgelerin yayımlanmasını istediği belirtildi.

   

  UAEK’na yönelik bu talep, İran’ın, Suudi Arabistan’ın ABD büyükelçisini öldürmeye yönelik bir suikast planı hazırladığı iddiasının ortaya atıldığı günleri izledi.

   

  New York Times’ın, Obama yönetimindeki yetkililere dayanarak verdiği bilgiye göre, UAEK’nın sahip olduğu belgeler, “İran’ın kesin olarak nükleer silah geliştirdiğini göstermiyor.” Buna rağmen, belgelerin açıklanmasıyla İran’ın nükleer programı hakkında daha fazla bilgiyi gizlilikten çıkarmak zorunda kalabileceği düşünülüyor.

   

  Viyana’daki diplomatlar, İran’ın gizli nükleer silah programına işaret edebilecek bilgilerin UAEK tarafından gelecek ay açıklanabileceğini ifade etti.

   

  Öte yandan, Times gazetesi, UAEK Başkanı Yukiya Amano’nun, çok hassas bilgilerin açıklanması halinde nükleer müfettişleri sınır dışı edebileceğinden endişeleniyor.

   

  UAEK’nın söz konusu raporunun, “nükleer bir cihazın tasarlanması ve patlatılması için gereken teknolojiyle, uranyumun nasıl bomba yakıtına dönüştürülebileceği” bilgisini içerebileceği ifade edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı