Gündem Haberleri

  İran, 4 milyar $’ı değil 900 milyonluk S-300’ü tercih ediyor

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  02.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya ile İran arasında 2007 yılında imzalanan, ancak Tahran’a uygulanan BM yaptırımları yüzünden iptal edilen S-300 hava savunma füze sistemleri anlaşmasında ilginç bir unsur ortaya çıktı.

  İran’ın Moskova Büyükelçisi Seyid Seccadi’nin İzvestiya gazetesine yaptığı açıklamaya göre Tahran yönetimi, Cenevre’deki Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne başvurduğunda, Rusya’dan tazminat olarak sadece 900 milyon dolar istemiş. İran’ın istediği meblağ bu olmasına rağmen mahkeme buna 3 milyar dolar daha ilave etmiş.

  Seccadi, “Mahkeme kararına biz de çok şaşırdık. Rusya, bizim kaparo olarak verdiğimiz 160 milyon doları zaten iade etti. Ardından biz füzelerin satışından sorumlu “Rosoboronexport” şirketiyle defalarca görüşerek S-300 anlaşmasının yaptırım kapsamına girmediğini savunarak füzelerin teslim edilmesinde ısrar ettik. Rusya ikna olmayınca tahkime gitme kararı aldık. Mahkemeye de tazminat başvurusu olarak 900 milyon dolar rakamını yazdık. Mahkeme bizim başvurumuza 3 milyar doları ekledi. Sanki gizli bir güç Rusya’yı cezalandırmak ya da astronomik cezayı ödememesi için bize S-300 füzelerini satmaya zorluyordu. Bir 4 milyar dolar yerine Rusya’dan 900 milyon dolarlık füzeleri teslim almayı tercih ediyoruz. Rusya ile nükleer enerji konusunda da yeni projeler üzerinde çalışmaya hazırız” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı