Gündem Haberleri

  Irak'tan Suriyeli sığınmacılara kefil şartı

  AA
  31.07.2012 - 13:29 | Son Güncelleme:

  Irak Göç ve Göç Ettirilenler Bakanlığı, Iraklı ailelerin yanına yerleşecek Suriyeli sığınmacılara kefil şartı getirildiğini açıkladı.

  Irak Göç ve Göç Ettirilenler Bakanı Yardımcısı Dr. Selem el-Hafaci bu sabah yaptığı açıklamada,Iraklı ailelerin, hükümetin koştuğu kefalet şartını yerine getirmelerinden sonra Suriyeli sığınmacıları evlerine yerleştirebileceğini söyledi.

  Iraklı ailelerin kefil olabilecekleri Suriyeli sığınmacıları 4 sınıfa ayırdıklarını dile getiren el-Hafaci, söz konusu ayrımın şu şekilde belirlendiğini ifade etti:

  "İlk sınıf, aile reisi olan babanın yaşının 60'ın üzerinde olduğu sığınmacı aile. İkinci sınıf, kadın ve çocuklardan oluşan aile. Üçüncü sınıf, tek başına sığınan kadın. Dördüncü sınıf ise, evlilik yoluyla akraba olan aile."

  Suriyeli aileleri yanına yerleştirecek olan Iraklıya, aşiret liderlerinden ya da milletvekillerinden bu iş için ehil olduğuna dair teyit yazısı getirme şartı getirildiğini ifade eden el-Hafaci, bu sabaha kadar Irak'a 3 bin 20 Suriyeli sığınmacının giriş yaptığını belirtti.

  El-Hafaci, Irak'a sığınan Suriyeli sığınmacıların sıkıntılarını hafifletmek için ellerinden geleni yapmaya başladıklarını, bu çerçevede sığınmacı her bir Suriyeli aileye 400 bin Irak Dinarı (325 dolar), her bir Suriyeli sığınmacıya da 150 bin Irak Dinarı (122 dolar) para yardımında bulunacaklarını kaydetti.

  Irak Hükümeti, Göç ve Göç Ettirilenler Bakanlığı, Irak Kızılayı ve BM Mülteciler Komiserliği'nin ortak çalışmasıyla Suriyeli göçmenlere hizmet sunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı