Gündem Haberleri

  Irak'tan Davutoğlu'na sert tepki

  Hürriyet Planet
  03.08.2012 - 15:53 | Son Güncelleme:

  Irak Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kerkük ziyaretinin Bağdat hükümetinin bilgisi ve onayı dışında gerçekleştirildiğini belirterek, sert tepki gösterdi. Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin basın danışmanı, ziyaretin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirtirken, milletvekili Abdulhadi el Hasan "Davutoğlu'nu tutuklama hakkımız var" dedi.

  Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani ile görüşmeler yapmak üzere Erbil'de bulunan Bakan Davutoğlu dün sabah sürpriz bir kararla Kerkük'e gitti. 

   

  DIŞİŞLERİ: BAĞDAT'IN TEPKİSİ YERSİZ

   

  Kerkük'ten yeniden Erbil'e dönen Davutoğlu, akşam saatlerinde de Suriyeli Kürt liderlerle bir araya geldi.

   

   

  GÜVENLİK İÇİN GİZLİ TUTULDU

  Sabah saatlerinde beraberindeki heyetle Erbil’den Kerkük'e geçen Davutoğlu'nun ziyareti güvenlik açısından gizli tutuldu. Irak hükümeti Davutoğlu'nun ziyaretine çok sert tepki gösterdi.

   

  DAVUTOĞLU'NUN KERKÜK ZİYARETİNDEN KARELER

   

  Irak Dışişleri Bakanlığı, internet sitesinden bir açıklama yaparak, “Ulusal egemenliği azımsamak, uluslararası ilişkilerin temel kurallarını ihlal etmek ve devletler ile yetkililer arasındaki ilişkilerin temel düzenlemelerini ihlal etmek ne Türkiye’nin ne de başka bir ülkenin çıkarına olur” dedi.

   

  AFP haber ajansının bildirdiğine göre, açıklamada, “Bütün bunlar Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisi ve onayı dışında gerçeklemiş, bu ziyaret için resmi ve diplomatik kanallar kullanılmamıştır” ifadeleri kullanıldı.

   

  'DAVUTOĞLU'NU TUTUKLAMA HAKKINA SAHİBİZ'

  Rudaw haber ajansının bildirdiğine göre ise Başbakan Nuri el Maliki'nin liderliğini yaptığı Hukuk Devleti Listesi'nin milletvekillerinden el Hasan, Kerkük ziyaretinin önemli bir uluslararası ihlal olduğunu belirterek, "Davutoğlu yasadışı bir yolla Kerkük'e geçmiştir. Kendisini tutuklama hakkına sahibiz. Davutoğlu Irak hükümetinden habersiz ve uluslararası diplomasi yöntemlerinin tümünü ayaklar altına almış durumda" diye konuştu.

   

  Rudaw'a konuşan El Hasan, ziyareti kötü bir mesaj olarak algıladıklarını belirterek, "Davutoğlu, Irak hükümetinden habersiz Kerkük'ü ziyaret etti. Bu yüzden Irak hükümetinin Türk Dışişleri Bakanı'nı tutuklama hakkı vardır. Irak hükümeti, büyükelçisini Türkiye'den çekmeli. Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi'ne çağrı yapılmalı ve büyükelçi 24 saat içinde Irak'tan çıkmalı" dedi.

   

  El Hasan ayrıca "Irak hükümet yetkililerinin Türk yetkililerden habersiz Türkiye'den herhangi bir ile ziyaret hakkı var mı?" diye sordu.

   

  “TEHLİKELİ SONUÇLAR DOĞURABİLİR”

  Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin basın danışmanı Ali elMusevi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Davutoğlu’nun ziyaretinin diplomasi kurallarını ihlal ettiğini, ziyaretin sorumluluğunun Türkiye ve Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimine ait olacağını ifade etti.

   

  Musevi, Türkiye-Irak ilişkilerinin normal şartlarda ve iyi düzeyde devam ettiği bir süreçte gerçekleşen ziyaretin, tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

   

  Yapılan bu ihlale karşı Irak'ın sessiz kalmayacağını vurgulayan Musevi, bölgede demokrasi ve diplomasi açısından örnek bir devlet olan Türkiye gibi güçlü bir ülkenin gerçekleştirdiği bu ziyaretin "sızma" olduğunu ileri sürdü.

   

  Musevi ayrıca, “Türkiye'nin bu şekilde kışkırtıcı hareketi iyi bir örnek mi? Türkiye'nin Irak ile siyasi, ekonomik ve ticari ilişkileri açısından çıkarına mı? Biz Irak'ın kuzeyine herhangi bir ziyaret gerçekleştirilmesine karşı değiliz,  ancak devletin bilgisi dahilinde olursa. Biz bu ziyareti tanımıyoruz. Bu duruma Irak hükümeti tarafından parlamento, halk ve belki de bölgesel ve uluslararası düzeyde verilecek resmi yanıt konusunda her ihtimal söz konusu. Çünkü bu ziyaret uluslararası hukuku çiğneyerek yapılmıştır. Hiçbir devlet kendisine haber verilmeden ülkesinde ziyaret gerçekleştirilmesini kabul etmez” dedi.

   

   

  75 YIL SONRA BİR İLK

  Bakan Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, "75 yıl aradan sonra Kerkük'e gelen ilk Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olmanın gururunu yaşıyorum" diye yazdı. Davutoğlu, "Kerkük Irak'ta Türkmen, Kürt, Arap kardeşlerimizin huzur içinde yaşadığı ebedi bir barış şehri olacak" ifadesini kullandı.

   

  DAVUTOĞLU 75 YIL SONRA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ / WEB TV

   

  /images/100/0x0/55ea0d7cf018fbb8f867ae97Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'i ziyaretinden de bir fotoğrafı paylaştı.

   

  Daha sonra Irak Türkmen Cephesi'ni de ziyaret eden Davutoğlu ITC Başkanı Erşah Salihi ile görüştü.

   

  DAVUTOĞLU'NUN ITC'DE YAPTIĞI KONUŞMA

   

  Davutoğlu'ndan önce en son Tevfik Rüştü Aras dışişleri bakanı sıfatıyla Kerkük'e gitmişti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı