Gündem Haberleri

  Irak'ta yine bombalar patladı

  Hürriyet Planet
  24.01.2012 - 10:00 | Son Güncelleme:

  Irak’ın başkenti Bağdat’ın doğusundaki bir Şii mahallesinde bomba yüklü iki aracın infilak etmesi sonucu en az 14 kişi öldü, 79 kişi de yaralandı.

  Polis, ilk saldırının Sadr mahallesinde işe gitmek için toplanan sivilleri hedef aldığını ve patlamada sekiz kişinin öldüğünü, 24 kişinin de yaralandığını belirtti.

   

  Dakikalar sonra, aynı mahallede bir pastaneyi hedef alan patlamada ise üç kişi öldü, 21 kişi yaralandı. Üçüncü patlama, yerel saatle 10.30 sularında Şii mahallesi Şula’da yaşandı. Bir okulun önünde yaşanan patlamada iki öğrenci hayatını kaybederken 16 öğrenci de yaralandı.

   

  Birkaç dakika sonra Hurriye mahallesinde işlek bir caddede bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu bir kişi ölü, 13 kişi de yaralandı. Hastane yetkilileri ölü sayısını doğruladı.

   

  ABD'nin 18 Aralık'ta Irak'tan son birliklerini çekmesinin ardından bu ülkedeki şiddet olayları da tırmandı. Yılbaşından bu yana yaşanan ve başta Şiileri hedef alan saldırılarda 170’dan fazla kişi öldü.

   

  IRAK'TA HEDEF YİNE ŞİİLER / FOTO GALERİ

   

  MEZHEP ÇATIŞMASI KORKUSU

  Irak’ta son haftalarda giderek artan ve Sünni militanlar tarafından düzenlendiği düşünülen bombalı saldırılar, 2006-2007 yıllarında yaşanan mezhep çatışmalarının yeniden başlayabileceği endişesini güçlendiriyor.

   

  En son saldırıların, ABD askerlerinin Irak’tan geri çekilmesinin ardından başlaması ve Bağdat'ta yaşanan siyasi krizle aynı döneme denk gelmesi, olası bir mezhep çatışması riskini artırıyor.

   

  Irak’ta geçtiğimiz ay Şiilerin öncülüğündeki hükümetin Sünni Devlet Başkan Yardımcısı Tarık el Haşemi hakkında tutuklama kararı çıkarması üzerine siyasi kriz patlak vermişti.

   

  Haşemi hakkında tutuklama kararı çıkmasının ardından Kuzey Irak’a sığınmış, Sünni politikacıyı destekleyen Irakiya Bloku ise parlamentoyu boykot etme kararı almıştı.  

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı