Gündem Haberleri

  Irak'ta Türk tercümandan haber alınamıyor

  A.A
  13.05.2008 - 15:10 | Son Güncelleme:

  Irak'ta bir Türk-ABD inşaat şirketinde tercüman olarak çalışan kişiden haber alınamadığı bildirildi.

  Kayıp Mustafa Mert'in (46) eşi Tülay Mert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşinin daha önce de yurt dışında çalıştığını, en son 14 Nisanda, merkezi Adana'da bulunan bir inşaat şirketinde tercüman olarak çalışmak üzere Musul'a gittiğini söyledi.

  Eşinin Musul'a gittikten 1 gün sonra kendisini aradığını kaydeden Mert, “Her pazar konuşurduk. 25 Nisan Cuma günü beni arayarak ertesi gün yani cumartesi arayacağını söyledi. Ama aramadı. 1 hafta bekledim yine aramayınca 5 Mayısta şirketi aradım. Şirkettekiler bana 'İşlerinin yoğunluğundan dolayı arayamamıştır' dedi” diye konuştu.

  Tülay Mert, 7 Mayısta şirketten kendisini arayan kişinin “Mustafa Mert 10 gün önce tutuklandı. ABD'de işlediği bir suç nedeniyle FBI tarafından aranıyormuş. Konsolosluklara haber verin” dediğini ifade etti.

  Şirketten arayan kişinin, tutuklanma nedeniyle ilgili bilgisi olmadığının söylediğini belirten Mert, şöyle konuştu:
  “Irak'taki Türk Konsolosluğu'na bildirdik. Ağabeyi ABD'de araştırdı. Bir bilgiye ulaşamadı. Konsolosluğu her gün arıyoruz. Bir bilgiye ulaşamadılar. Şu anda nerede olduğunu bilmiyoruz. Arkadaşları bize attıkları mailde 'Mustafa kara listedeymiş. Şirket olarak Türkiye'ye gönderme işlemleri başlattık. Zaho'da ABD askerleri yakalamış. Şu anda Peşmergelerin elinde' diye bilgi verdi. Şirket, eşimin ABD tarafından tutuklandığını, arkadaşları ise Peşmergelerin elinde olduğunu söylüyor. Nerede bilmiyoruz.”

  Mert, eşinin daha önce Afganistan'da yine ABD ortaklı bir şirkette çalıştığını ancak böyle bir olay olmadığını belirterek, eşinin hayatından endişe ettiğini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı