GeriGündem Irak'ta Şii'lerden Sünniler'e misilleme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta Şii'lerden Sünniler'e misilleme

Irak'ın Samarra kentinde 12 İmam'dan ikisinin mezarının bulunduğu Askeriye türbesine bugün bombalı saldırı düzenlenmesinin ardından, Bağdat'ta 3'ü imam 6 Sünni öldürüldü ve 27 cami saldırıya uğradı.

Irak İçişleri Bakanlığı kaynakları, Bağdat'ın batısındaki bir camiye düzenlenen saldırıda bir imam ve 3 cemaat üyesi, güneyiyle doğusundaki iki camiye düzenlenen saldırılarda da iki imamın öldürüldüğünü belirttiler. Başkentte, bir imamın da kaçırıldığı kaydedildi.

Bağdat'ın batısındaki Karh bölgesinde 9, doğu kesimindeki El Rassafa'da 18 caminin saldırıya uğradığı, batısındaki Gazaliye'deki Ali El Azim camisinin ateşe verildiği ve aynı bölgedeki bir caminin de kapısının yakıldığı bildirildi.

CAMİLERE SALDIRI

Irak'ın Samarra kentinde 12 İmam'dan ikisinin mezarının bulunduğu Askeriye türbesine bugün bombalı saldırı düzenlenmesinin ardından başlayan olaylarda, Irak genelinde, Sünnilerin gittiği yaklaşık 60 caminin saldırıya uğradığı bildirildi.

Görgü tanıkları ve Irak İslam Partisi yetkilileri, Şii göstericilerin Askeriye türbesine düzenlenen saldırıya misilleme olarak Irak'ın genelinde yaklaşık 60 camiye saldırdığını ve yaktığını söyledi. Yetkililer, başkent Bağdat'ta saldırıya uğrayan cami sayısının 50'den fazla olduğunu, camilerden 3'ünün patlayıcılarla tamamen tahrip edildiğini ifade etti. Yetkililer, Bağdat dışında tahrip edilen camilerin ise Şiilerin yoğun olduğu güney eyaletlerinde bulunduğunu kaydetti. Irak İslam Partisi yetkilileri, silahlı Şiilerin otomatik tüfeklerle ve roketatarlarla camilere saldırdığını bildirdi.

Hamaney, 7 günlük ulusal yas ilan etti

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Irak'ın Samarra kentinde 12 İmam'dan ikisinin mezarının bulunduğu Askeriye türbesine bugün bombalı saldırı düzenlenmesi üzerine 7 günlük ulusal yas ilan etti.

İran basınına göre, Hamaney, “Bu, muhtemelen siyonist istihbarat servisleri ve Irak'ın işgalcileri tarafından düzenlenmiş siyasi bir cinayettir” diye konuştu. Hameney, Iraklı Şiilere, “İslam düşmanlarına yardım etmemeleri” amacıyla, Sünni camilerine saldırmamaları çağrısında da bulundu. Irak'ın Samarra kentinde 12 İmam'dan ikisinin mezarının bulunduğu Askeriye türbesine bugün bombalı saldırı düzenlenmesinin ardından, Bağdat'ta 3'ü imam 6 Sünni öldürülmüş ve 27 cami saldırıya uğramıştı.

ABD: “İNSANLIĞA KARŞI BİR SUÇ

ABD, Irak'ın Samarra kentinde ülkenin en ünlü türbelerinden biri olan Askeriye türbesine düzenlenen bombalı saldırıyı “insanlığa karşı bir suç” olarak niteledi.

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad ve Irak'taki Amerikalı General George Casey, yaptıkları ortak açıklamada, türbeye saldırıyı, ”mezhep çatışmasını kasıtlı kışkırtma girişimi” olarak nitelendirdiler. Halilzad ve Casey, türbenin tarihi, kültürel ve dini önemine değindiler ve saldırının “insanlığa karşı bir suç” olduğunu ifade ettiler. Türbenin yeniden inşa edilmesi gerektiğini belirten Amkerikalı yetkililer, ABD'nin buna katkıda bulunacağını bildirdiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle