Gündem Haberleri

  Irak'ta Şii İmam Musa kazım'ı anma törenleri kanlı başladı

  A.A.
  20.08.2006 - 12:15 | Son Güncelleme:

  Irak'ın başkenti Bağdat'ta, ölüm yıldönümü nedeniyle Şii İmam Musa Kazım'ı anma törenleri başladı. Bağdat'ta, yürüyüş sırasında keskin nişancıların Şiilere açtığı ateşte 5 kişinin öldüğü, 42 kişinin yaralandığı bildirildi

  Tören için başkentte toplanan ve İslam için ölmeye hazır olduklarını göstermek amacıyla sembolik olarak beyaz kefen giyen on binlerce Şii, Kazımiye'deki altın kubbeli türbeye doğru yürüyüşe geçti.

  Şiiler bu arada, çektikleri acıyı göstermek için göğüslerini ve sırtlarını da zincirle dövmeye başladılar.
  Hapisteyken zehirlenerek öldürülen, 12 imamdan 7'ncisi olan İmam Kazım, Bağdat'ın kuzeyinde yer alan Kazımiye'deki türbede torunuyla yatıyor.

  Bu arada, anma törenleri için sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı ve özel araçların trafiğe çıkmasının yasaklandığı Bağdat'ta, yürüyüş sırasında keskin nişancıların Şiilere açtığı ateşte 5 kişinin öldüğü, 42 kişinin yaralandığı bildirildi.

  Irak güvenlik güçlerinin, nişancıların ateş açtığı tahmin edilen Kazımiye yakınlarındaki boş bir binaya yaptığı baskında, 2 nişancıyı öldürdüğü, 4 kişiyi tutukladığı belirtildi.

  Askerlerle kalabalık içinde şüpheli hareket eden bir grup arasında çıkan çatışmada da 2 kişinin öldüğü, 4 kişinin tutuklandığı kaydedildi.

  Irak'ta geçen yıl düzenlenen anma töreninde Kazımiye'ye giden El Ayma köprüsü üzerinde intihar saldırısı söylentisi üzerine çıkan izdihamda 965 Şii boğularak, havasızlıktan ya da çiğnenerek ölmüş, 815'i yaralanmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı