Gündem Haberleri

  Irak'ta Kürt koalisyonu 53 milletvekili çıkardı

  A.A.
  10.02.2006 - 14:03 | Son Güncelleme:

  15 aralıkta yapılan genel seçimlerin onaylanan resmi kesin sonuçlarına göre, halen yönetimdeki Şii ittifak, parlamentoda sandalye sayısının çoğunluğuna yakınını kazandı.

  Irak Seçim Komisyonu tarafından açıklanan resmi sonuçlarla geçen ay duyurulan gayri resmi sonuçlara göre, 275 sandalyeli Saddam Hüseyin sonrası 4 yıllığına görev yapacak parlamentonun sandalye dağılımı onaylanmış oldu.

  Seçim Komisyonu başkanı Adil el Lami, Birleşik Irak İttifakı adıyla seçimlere katılan Şii koalisyonunun 128 milletvekili çıkardığını belirtti.

  Açıklamaya göre, iki Sünni Arap bloğu Irak Uzlaşma Cephesi ve Irak Ulusal Diyalog Cephesi sırasıyla 44 ve 11 sandalye kazandı. Sünni blokların ve grupların aldıkları oylarla Sünniler parlamentoda toplam 59 sandalyeyle önceki parlamentoya göre temsil güçlerini artırmış oldu.

  Devlet Başkanı Celal Talabani'nin Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Mesud Barzani'nin Irak Kürdistan Demokratik Partisi öncülüğündeki Kürt Koalisyonu da 53 milletvekili çıkardı. Irak Türkmen Cephesi de mecliste bir milletvekiliyle temsil edilecek.

  YENİ HÜKÜMETİN KURULMASI SÜRECİ

  Seçimlerin resmi kesin sonuçlarının açıklanmasıyla uzun süredir beklenen yeni hükümetin kurulması için de süreç başlamış oldu. Irak'ta Şiiler, Sünni Araplar ve Kürtlerin oluşturduğu bir ulusal birlik hükümeti kurulması yolundaki görüşmelerin sürdüğü kaydediliyor.

  Yeni Irak anayasasına göre, Talabani'nin iki hafta içinde yeni meclisi toplaması gerekiyor. Yasaya göre meclisin, yeni devlet başkanını seçmek için 30 günü bulunuyor.

  Yeni devlet başkanının da 15 gün içinde Şii partilerden bir başbakan ataması gerekiyor. Hükümeti kurmakla görevlendirilen başbakanın da bakanlar kurulunu onaylanması için 30 gün içinde parlamentoya sunması öngörülüyor.

  Eğer Irak'ta her adım için verilen sürelerin tamamı kullanılırsa hükümetin kurulması mayıs ayını bulabilecek.
  Resmi sonuçlara göre meclisteki 275 sandalyenin dağılım şöyle:

  Birleşik Irak İttifakı (Şii, Başbakan İbrahim Caferi de bu gruptan) 128
  Kürt bloku 53
  Irak Uzlaşma Cephesi (Sünni) 44
  Irak Ulusal Diyalog Cephesi (Sünni) 11 Ulusal Irak Listesi (laik, eski Başbakan İyad Allavi'nin dahil olduğu grup) 25
  Kürt İslam Partisi 5
  Uzlaşma ve Kurtuluş Bloğu (Sünni) 3
  Risaliyun (Şii) 2
  Irak Türkmen Cephesi 1
  Misal El Alusi (Sünni) 1
  Yurtsever Rafideyn Partisi (Hıristiyan) 1
  Yezidi hareketi 1. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı