Gündem Haberleri

  Irak'ta işkenceci İngilizin kimliği açıklandı

  LONDRA (A.A)
  14.02.2006 - 08:44 | Son Güncelleme:

  BBC televizyonu, Irak'ta İngiliz askerlerini Iraklı gençleri döverken gösteren görüntülerle ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde tutuklanan kişinin kimliğini açıkladı.

  BBC, dün gece, soruşturma kapsamından tutuklanan İngiliz askerinin Birinci Hafif Topçu Taburu'ndan Onbaşı Martin Webster olduğunu açıkladı, ancak bu kişinin tanık mı, yoksa sanık mı olduğu konusunda bilgi vermedi.
  BBC, Webster'ın 2004'te verdiği ve “Iraklılar yabancı birliklerin varlığını gerçekten kabul ediyor, ancak son ay tam bir cehennemdi” dediği bir mülakatını da yayımladı. Bu mülakatta İngiliz onbaşı, o günlerle ilgili olarak, “Gün içinde çatışmalar çıktı, gece de karşılıklı ateş açıldı” diyor, bunun yanı sıra İngiliz askerlerinin bulunduğu bölgeyle ilgili olarak “Vahşi Batı” nitelemesi yaptığını söylüyor ve kendisinin de görev aldığı olayları filme çektiklerini belirtiyor.
  BBC ayrıca, sivillerin dövüldüğünü gösteren görüntülerden önce çekildiğini sanılan ve havan topu saldırısı altındaki İngiliz askerlerinin görüntülerine de yer verdi.

  İngiliz Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, dün soruşturma çerçevesinde bir kişinin tutuklandığını söylemiş, ancak başka bilgi vermemişti.

  News of the World gazetesi tarafından yayımlanan ve İngiliz televizyonlarının yanı sıra Arap haber kanallarında gösterilen video kaydında, bir grup İngiliz askerinin, Iraklı genç protestocuları, gösterileri sürdüğü sırada bir duvarın arkasında coplarla dövdüğü ve tekmelediği görülüyordu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı