Gündem Haberleri

  Irak'ta Hıristiyanlar'dan anayasa protestosu

  A.A
  06.10.2008 - 20:58 | Son Güncelleme:

  Irak'ın başkenti Bağdat'taki Hristiyanlar, anayasanın, azınlıkların parlamentoda temsil edilmesi hakkını güvence altına alan 50. maddesinin kaldırılmasını protesto etti.

  Hıristiyan vatandaşlar ve kimi din adamları, azınlıklara seçimlerde kontenjan tanıyan maddenin, Irak Parlamentosu'nun 24 Eylül'de kabul ettiği yerel seçimler yasası çerçevesinde kaldırılmasına karşı çıktılar.

  Bağdat'ın Kerrade semtinde bulunan Keldani Hayır Derneği'nde düzenlenen protesto eyleminde Hristiyanlar'a, Müslümanlar da destek verdi.
  Keldani Kilisesi Başpiskopos Yardımcısı Şleymun Varduni, 50. maddenin kaldırılmasının yalnızca Hristiyanlar için değil, diğer azınlıklar için de haksızlık olduğunu söyledi.

  Milletvekillerine güvenlerinin sonsuz olduğunu ifade eden Varduni, “Milletvekillerinin, bu haksızlık karşısında suskun kalmayacaklarına ve hakkı hak sahiplerine iade edeceklerine inanıyoruz” dedi.

  Eylemde, maddenin yeniden yürürlüğe girmesi yönünde ifadelerin bulunduğu pankartlar taşındı.

  Protesto eyleminin sonunda Keldani, Asuri ve Süryaniler adına bir bildiri okundu.

  50. maddenin kaldırılmasının kınandığı bildiride, bu maddenin kaldırılmasının azınlıklar için zulüm olduğu ve bu maddenin yeniden yürürlüğe girmesi için Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve Irak Parlamentosu Başkanı Mahmud Meşhedani'den ellerinden geleni yapmaları istendi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı